Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Denktaş, Çicek ve Atun u eleştirdi
04 Mart 2011 Cuma Saat 12:32

Denktaş, Çicek ve Atun u eleştirdi

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, TC Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Cemil Çiçek ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un Mersin kapısı ile ilgili verdikleri beyanların gerçekleri yansıtmadığını sa

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, yaptığı açıklamada, “Her iki Bakan da, ‘Mersin kapısı Kıbrıs Türkü’ne açıktır ve hiçbir sorun yoktur’ şeklinde açıklamalar yaptılar. Söyledikleri gerçekleri yansıtmış olsa idi bugünkü sorunlarımız olmazdı. Türkiye ile aramızda Serbest Ticaret Antlaşması olsaydı zaten cari bütçe açıkları için yardım gereksinimi de kalmazdı, kamu sektörünün bu kadar büyümesi de yaşanmazdı” dedi.

“2005’TE BİR PROTOKOL YAPILDI ANCAK HEMEN ASKIYA ALINDI”

Denktaş “Bizim hükümetimiz döneminde, dönemin bakanı Kürşat Tüzmen ile bizzat ben ‘Serbest Ticaret Antlaşması’ denilen bir protokol imzalamıştık. Gelgelelim Sayın Tüzmen ile atmış olduğumuz imzalarımız kurumadan, ertesi gün Ankara’dan açıklama yapılarak söz konusu protokolün askıya alındığı ve uygulanmayacağı açıklanmıştı. O gün bugündür bu konuda hiçbir ilerleme olmadı” şeklinde devam etti.

“KONUŞMASI GEREKEN SANAYİ VE TİCARET ODALARIDIR”

“Eğer her iki Bakan’ın söylediği gibi Türkiye ile aramızda ticari ilişkiler açısından sorun yoksa, o zaman bu antlaşmanın neden yürürlüğe konmadığını sormam gerekir” diyen Denktaş, esasen bu konuda konuşması gerekenin Sanayi ve Ticaret Odaları olduğunu belirtti.

“ÜRETİMDEN DURUP DURUKEN KOPMADIK”

Geçmiş yıllarda ülkede beyaz eşya üretimi dahi yapıldığını hatırlatan Denktaş,  “Özal döneminde ticari ilişkileri rahatlatmak için uygulanan yöntemin de hükümetlerin aşırı bürokratik yaklaşımları nedeniyle tam istenen randımanı vermediğini ve zaman içerisinde fabrikaların kapanarak üretimden kopulduğunu” söyledi.

AB KOMİSYONU İLE AB PARLEMENTOSU ARASINDA FİKİR AYRILIĞI VAR

Serdar Denktaş, açıklamasına şöyle devam etti:

“AB, Annan Planından sonra Kıbrıs Türkü’ne verdiği sözleri tutma konusunda sınıfta kalmıştır.  AB’nin iki kurumu yani AB Komisyonu ile AB Parlamentosu arasındaki ‘Kıbrıs’ın Kuzeyine ticaret yapılması’ konusundaki fikir ayrılığı maalesef Türkiye ile  Kuzey Kıbrıs arasında ticaret yapılmasını da sorunlu kılmıştır.. Türkiye, bu konuda AB’nin tutumundan çekinmektedir. Bu durum Kuzey Kıbrıs ekonomisine ciddi bir darbe vurmakta ve bugün geldiğimiz durumunda en büyük sebebi olarak görülmektedir.


Halbuki, Türkiye bize Mersin kapısını kullandırtabilse, iddia ederim, en çok 3 yıl içinde, Türkiye Hükümetlerinin KKTC’ye, içinde bulunduğumuz koşullar içinde yapmak zorunda olduğu  cari açığını kapatma desteğine gerek kalmaz ve böylece TC-KKTC ilişkilerinde zaman zaman ortaya çıkan bu tür sorunlar da ortadan kalkar”.

“SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN FORMÜL MEVCUT, YETER Kİ İSTEK OLSUN”

Denktaş “Sorunların çözümü olduğunu, eğer iyi niyetle istenirse Türkiye Hükümeti ile oturup samimi bir şekilde konunun çözülebileceğini” belirterek, çözüm için adım atılmaması haklinde mevcut durumun devamı halinde parayı verenin düdüğü çalacağının aşikar olacağı söyledi.

“MERSİN KAPISI AÇILIRSA, CARİ AÇIK 3 YILDA SIFIRLANIR”

DP Genel Başkanı Denktaş,  “Bizim isteğimiz Mersin kapısının bizim işadamlarımıza kullandırılması, buradan dünyaya, Türkiye’ye ticaret yapabilmemize olanak sağlanmasıdır.  Eğer Kuzey Kıbrıs’ta üretimin çarkları yani ekonomin en temel direği işlevsel hale getirilirse, gerek iş insanlarımız, gerekse de vatandaşlarımız bundan yararlanmaya başlarsa, hem Türkiye’ye olan ‘cari’ bağlılığımız 3 yıl içinde sıfırlanır hem de KKTC’nin kendi ayakları üzerinde durabileceği zemin sağlamlaşır.. 250 bin kişilik KKTC için 70 milyonluk Türkiye pazarı bile başlı başına dev bir pazardır, bizim için kurtuluştur” diye konuştu.

“ELBETTE BİZİM DE KENDİ EVİMİZE ÇEKİDÜZEN VERMEMİZ ŞART”

“Türkiye kanadından taleplerin yanında elbette kendimize çeki düzen verilmeli” diyen Serdar Denktaş, “işte bu yüzden özellikle seçim dönemlerinde Ankara’nın tarafsız davranması ve vatandaşlarımızın seçim tercihini yönlendirmelerin etkisi altında kalmaksızın yapabilmesi gerekir” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

Bu haber toplam 11356 defa okunmuştur
Denktaş, Çicek ve Atun u eleştirdi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans