Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
48 ay sonra Türkiye den su geliyor
04 Mart 2011 Cuma Saat 18:23

48 ay sonra Türkiye den su geliyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Su İhtiyacını Karşılamak Amacıyla Türkiyeden Su Aktarılacak.

KKTC'nin su ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye'den su aktarılacak KKTC'nin su ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye'den su aktarılacak. 48 ayda tamamlanması hedeflenen KKTC Temin Projesi kapsamında yılda 75 milyon metreküp suyun KKTC aktarılması planlanıyor.

Çevre ve Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, yıllardır su sıkıntısı çeken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin su ihtiyacını karşılamak maksadıyla bugüne kadar birçok proje geliştirildiği fakat bu problemin uzun vadede çözümünün Türkiye'den KKTC'ne su aktarılması ile mümkün olacağı kaydedildi. Açıklamada, bir ada ülkesi olması ve kısıtlı tabii kaynakları sebebiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kalkınmasında, Türkiye'den içme ve sulama suyu götürülmesinin, önemli ölçüde katkı sağlayacağı vurgulanarak, "Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun özel önem verdiği KKTC İçmesuyu Temini Projesi'nin Türkiye kara sınırları içerinde kalan kısmı; Mersin ilinin Anamur ilçesindeki Dragon Çayı üzerinde inşa edilecek Alaköprü Baraj rezervuarından sabit debi esasına göre yıllık 75 milyon metreküp suyun Akdeniz kıyısındaki dengeleme deposuna basınçlı boru ile isale edilmesini kapsamaktadır. KKTC'ye isale edilen yılda 75 milyon metreküp suyun 37,76 hektometre küp içme-kullanma suyuna, 37,24 hektometreküpü desulama suyuna tahsis edilmiştir" denildi.
YAVRU
Açıklamada, projenin gerçekleşmesi ile halen yeraltı ve yüzeysel su kaynaklarının kısıtlı olması sebebiyle su sıkıntısı çekilen KKTC'ye içme, kullanma ve sanayi suyu ve tarım için sulama suyu temin edilerek 50 yıllık bir perspektifte su ihtiyacı karşılanacak; hem de 4 bin 824 hektarlık bir alanda yapılacak sulu tarım ile yüksek gelir artışları sağlanacağı belirtildi.

-48 AYDA TAMAMLANACAK-

Açıklamada 48 ayda tamamlanması planlanan KKTC Temin Projesi kapsamında; Türkiye tarafından yapılacaklar şöyle sıralandı:

"-Anamur Dragon Çayı üzerinde temelden 93 metre, akarsu tabanından 88 metre yükseklikte ön yüzü beton kaplamalı ve eteğinde 26 MW kurulu gücünde bir HES bulunan kaya dolgu tipinde ve toplam 130,5 milyon metreküp depolama hacimli Alaköprü Barajı ve HES tesisi.

-23 kilometre uzunluğunda ve 1500 milimetre çapında düktil demir borulardan oluşan isale hattı,

-10 bin metreküp hacminde Anamuryum Dengeleme Deposu yapılacaktır."

Açıklamada, KKTC tarafında ise; Güzelyalı bölgesinde 5 MW gücünde Güzelyalı Pompa İstasyonu, 3 bin 157 metre uzunluğunda ve bin 400 milimetre çapında düktil demir boru terfi hattı,

Temelden yüksekliği 65 metre, akarsu tabanından 58 metre yükseklikte olan 26,5 milyon metreküp depolama hacimli Geçitköy Barajı ve 16,40 megawalt kurulu gücünde Geçitköy Pompa İstasyonun yapılacağı belirtildi.

Açıklamada, dünyada ilk kez uygulanacak deniz geçişi için ise, 80 bin 151 kilometre uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçecek olan, bin 600 milimetre çapında yüksek yoğunluklu polietilen boru hattı döşeneceği belirtildi. Açıklama şöyle devam etti:

"İş programına göre kara yapılarından ilk önce yapılması gereken Alaköprü Barajı'nın inşaatına başlanmıştır. Baraj inşaatı 4 yıl süreceğinden, projenin diğer kısımları da bu süre zarfında tamamlanacaktır. Böylece işlerin bütünü dördüncü yılın sonunda tamamlanacak olup, KKTC'ye su isale edilmeye başlanacaktır. Proje tamamlandığında Türkiye tarafı 23 kilometre, deniz geçişi 81 kilometre ve KKTC tarafı 3,2 kilometre olmak üzere toplam 107,2 kilometre hat ile yılda 75 milyon metreküp su KKTC'ye iletilecektir."

Bu haber toplam 11102 defa okunmuştur
48 ay sonra Türkiye den su geliyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans