Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alaköprü Barajı nın temel atma töreni yapılacak
06 Mart 2011 Pazar Saat 12:50

Alaköprü Barajı nın temel atma töreni yapılacak

“Türkiye’den KKTC’ye İçme ve Sulama Suyu Temini Projesi’nin” ilk bölümünü oluşturan Alaköprü barajının temeli yarın düzenlenecek törenle atılacak.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan İrsen Küçük, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak, Alaköprü Barajı inşaat alanında saat 15.00’te yapılacak törene katılacak. Törene, halen Mersin’de temaslar yapan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre de katılacak.

Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık’tan yapılan açıklamalara göre, Eroğlu ve Küçük, yarın, özel uçakla saat 14.00’te Anamur’a gidecekler ve aynı gün saat 17.00’de adaya dönmek için Anamur’dan hareket edecekler.

Cumhurbaşkanı’na Anamur ziyareti sırasında Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Hasan Güngör, Başbakan İrsen Küçük’e ise Başbakanlık Müsteşarı Hüda Aksoy ve Özel Kalem Müdürü Güven Arıklı eşlik edecek.

Türkiye’deki Alaköprü Barajı, “KKTC’ye İçme ve Sulama Suyu Temini Projesi’nin” ilk bölümünü teşkil ediyor ve denizden döşenecek borular ile 75 milyon metre küp su, buradan Geçitköy’e (KKTC’ye) taşınacak.

PROJE BİR İLK

Türkiye Çevre ve Orman Bakanlığı’nın, “deniz geçişinin” dünyada ilk kez uygulanacağı “KKTC İçme Suyu Temini Projesi”yle, KKTC’nin 50 yıllık perspektifte su ihtiyacının karşılanacağı belirtildi.

AA’nın haberine göre, Türkiye Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, yıllardır su sıkıntısı çeken KKTC'nin su ihtiyacını karşılamak maksadıyla bugüne kadar birçok proje geliştirildiği hatırlatıldı. Açıklamada, bu sorunun uzun vadede çözümünün Türkiye'den KKTC'ye su aktarılmasıyla mümkün olacağı kaydedildi.

“KKTC İçme suyu Temini Projesi”nin, Türkiye kara sınırları içerisinde kalan kısmının Mersin'in Anamur ilçesindeki Dragon Çayı üzerinde inşa edilecek Alaköprü Baraj rezervuarından, sabit debi esasına göre yıllık 75 milyon metreküp suyun Akdeniz kıyısındaki dengeleme deposuna basınçlı boruyla isale edilmesini kapsadığı vurgulandı.

KKTC'ye isale edilen yılda 75 milyon metreküp suyun 37,76 hekto metreküpünün içme-kullanma suyuna, 37,24 hekto metreküpünün de sulama suyuna tahsis edildiği ifade edilen açıklamada, projenin gerçekleşmesiyle içme, kullanma ve sanayi suyu ve tarım için sulama suyu temin edilecek KKTC'nin 50 yıllık perspektifte su ihtiyacının karşılanacağına dikkat çekildi.

Açıklamada, 4 bin 824 hektarlık bir alanda yapılacak sulu tarımla, yüksek gelir artışları sağlanacağına işaret edilen projenin 48 ayda tamamlanmasının planlandığı bildirildi.

Proje kapsamında, Türkiye tarafında Anamur Dragon Çayı üzerinde temelden 93 metre, akarsu tabanından 88 metre yükseklikte, ön yüzü beton kaplamalı ve eteğinde 26 megawatt kurulu gücünde bir HES bulunan kaya dolgu tipinde ve toplam 130,5 milyon metreküp depolama hacimli Alaköprü Barajı ve HES tesisi bulunacağı, 23 kilometre uzunluğunda ve bin 500 milimetre çapında düktil demir borulardan oluşan isale hattının, 10 bin metreküp hacminde Anamuryum Dengeleme Deposu yapılacağı da aktarıldı.

Projenin KKTC tarafında ise, Güzelyalı bölgesinde 5 megawatt gücünde Güzelyalı Pompa İstasyonu, 3 bin 157 metre uzunluğunda ve bin 400 milimetre çapında düktil demir boru terfi hattı, temelden yüksekliği 65 metre, akarsu tabanından 58 metre yükseklikte olan 26,5 milyon metreküp depolama hacimli Geçitköy Barajı ile 16,40 megawatt kurulu gücünde Geçitköy Pompa İstasyonu yapılacağı vurgulandı.

Dünyada ilk kez uygulanacağı ifade edilen deniz geçişi için ise, 80 kilometre 151 metre uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçecek olan bin 600 milimetre çapında yüksek yoğunluklu polietilen boru hattı döşeneceği kaydedilen açıklamada, iş programına göre kara yapılarından ilk önce yapılması gereken Alaköprü Barajı'nın inşaatına başlandığı anımsatıldı.

Açıklamada, ''Baraj inşaatı 4 yıl süreceğinden, projenin diğer kısımları da bu süre zarfında tamamlanacaktır. Böylece işlerin bütünü dördüncü yılın sonunda tamamlanacak olup, KKTC'ye su isale edilmeye başlanacaktır. Proje tamamlandığında Türkiye tarafı 23 kilometre, deniz geçişi 81 kilometre ve KKTC tarafı 3,2 kilometre olmak üzere toplam 107,2 kilometre hat ile yılda 75 milyon metreküp su KKTC'ye iletilecektir'' bilgisi verildi.

Bu haber toplam 12451 defa okunmuştur
Alaköprü Barajı nın temel atma töreni yapılacak Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans