Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Polis, Mali suçlar bürosu oluşturuluyor
07 Mart 2011 Pazartesi Saat 12:33

Polis, Mali suçlar bürosu oluşturuluyor

Polis Genel Müdürlüğü bünyesinde, mali suçlarla mücadele etmek amacıyla birim oluşturuluyor. Birimin oluşturulmasıyla birlikte kara para, şirket ve devletteki yolsuzluklar ile diğer mali suçların soruşturulması konusundaki uzman eksikli

Mali Suçlarla Mücadele Birimi’nde görev yapacak olan personelin eğitimlerinin başlaması nedeniyle bu sabah Yeniceköy Polis Okulu’nda bir tören düzenlendi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Güvenlik Kuvvetleri (GKK) Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, Polis Genel Müdürü Günay Özan, 1. Yardımcısı Mehmet Özdamar, 2. Yardımcısı Hüseyin Eraslan, İlçe Polis Müdürleri ve diğer üst düzey polisler de hazır bulundu.

30 personelin katıldığı eğitim 3 ay boyunca devam edecek. Kursu başarıyla tamamlayan personel Polis Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulacak olan Mali Suçlarla Mücadele Birimi’nde göreve başlayacak.

MEHMET DAYSAL

GKK Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, törende yaptığı konuşmada, bugün Polis Genel Müdürlüğü bünyesinde yeni bir kursun başlangıcı için toplandıklarını söyledi.

Bir süre önce iki genç polisin Mali Suçlarla İlgili Birim oluşturulması konusunda hazırladıkları projeyle kendisine geldiklerini belirten Tümgeneral Daysal, her yönüyle olayı inceleyen söz konusu iki polisle iftihar ettiklerini ifade etti. Projenin kendilerinden onay almasının ardından hepsinin belli özellikleri ve eğitimleri olan 30 personelin seçildiğini anlatan Daysal, kursa katılmaya hak kazanan bu personeli kutladı.

Devlet içinde Sayıştay, Vergi Dairesi olmak üzere denetim yapan 6 kuruluş bulunduğunu, bunların incelemeleri sonucu Savcılık ve Polis Genel Müdürlüğü’nün devreye girmekte olduğunu anlatan GKK Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, bu alanda, en az sanık olacak kişiler kadar bilgili ve ilgili mevzuatlara hakim personele ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

Konunun kamu mevzuatı ile çok geniş ve uluslararası boyutu açısından da önemi olduğuna işaret eden Daysal, verilecek 3 aylık kursun ardından ilgili polis mensuplarının her yönü ile bu suçlarla mücadele edecek seviyeye geleceğini vurguladı.

Mali Suçlarla Mücadele Birimi’nin oluşturulmasının ardından Polis Genel Müdürlüğü’nün vatandaşlar tarafından verilen vergilerin etkin ve verimli kullanılması konusunda üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getireceğinin altını çizen Tümgeneral Daysal, kursun Polis Genel Müdürlüğü’ne ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne hayırlı olmasını dileyerek sözlerini tamamladı.

GÜNAY ÖZAN

Polis Genel Müdürü Günay Özan da yaptığı konuşmada, bugüne kadar bir eksiklik olan Mali Suçlarla Mücadele Birimi’nin oluşturulmasına yönelik çalışmalara 6 ay önce başladıklarını, hem Türkiye hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki sistemleri incelendikten sonra bugünkü noktaya geldiklerini söyledi.

Birimi oluşturmaktaki amaçlarının devlet ve özel kurumlardaki harcamaların Anayasa ve yasalara göre yapılıp yağılmadığını denetleyip suç işleyenlerin yargıya havale edilmesi olduğunu vurgulayan Günay Özan, eğitimlerin uzmanlar, akademisyenler, TC Mali Suçlarla ilgili polis birimleri yetkilileri ve devletin denetim mekanizmalarında görev yapanlar tarafından verileceğini belirtti.

Eğitimin tamamlanmasıyla birlikte söz konusu birimde görev yapacak olan personelin ilgili suçları yargıya havale edecek teorik ve pratik bilgilere sahip olacağını kaydeden Polis Genel Müdürü Özan, kursa katılan personele başarılar diledi.

Tören konuşmaların ardından izaz ikramla sona erdi.

Bu haber toplam 11299 defa okunmuştur
Polis, Mali suçlar bürosu oluşturuluyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans