Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Londra Kültür ve Sanat Şöleni
16 Mart 2011 Çarşamba Saat 11:35

Londra Kültür ve Sanat Şöleni

Londra’da Türk dili ve kültürü eğitimi veren Hornsey ve Hazelwood Atatürk Okulları tarafından düzenlenen VI. Uluslararası Kültür ve Sanat Şöleni, resim, fotoğraf, ebru sergileri ile müzik dinletisiyle başladı.

Şölenin açılış kurdelesini KKTC Londra Temsilcisi Kemal Köprülü, Eğitim Ataşesi Hasan Kortay ile Türkiye’nin Londra Eğitim Müşaviri Nihat Akbulut birlikte kesti.

Şölenin 19 Mart’ta yapılacak gala gecesine, Londra’daki Türk okullarında inceleme ve çeşitli temaslar yapmak üzere bugün Londra’ya gidecek olan Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Nazım Çavuşoğlu da katılacak.

Şölenin Pazartesi günü yapılan açılışında konuşan Temsilci Kemal Köprülü, Kıbrıs Türk kültürünün farklı renklerini 6 yıldan beri düzenli olarak tanıtan şölen organizasyonuna teşekkür etti.

ÇAKICI: “KÜLTÜR TOPLUMUN EN DEĞERLİ MİRASIDIR”

Şöleni, organize komitesiyle birlikte düzenlediği basın toplantısıyla başlatan Organize Komitesi Başkanı Türker Çakıcı, 6 yıl önce “Kültür bir toplumun gelecek nesillere bırakabileceği en değerli mirastır. Bir toplum kendi öz kültürüyle yaşar ve o kültürüyle vardır’ düşüncesiyle yola çıktıklarını söyledi.

Londra’da, 6 yıldır Türk okulları, dernekleri ve yabancı grupların katıldığı çok kültürlü bir şöleni aralıksız gerçekleştirmenin gururunu taşıdıklarını belirten Çakıcı, şölenle ilgili şu bilgileri verdi:

“Bir hafta süreyle Türk kültürünü tanıtan sergi, müzik ve şiir dinletisi, ebru kursları gibi etkinlikler gerçekleştirilecek. Menteş Korucan, Deniz Orhunöz ve Erdil Ataman’ın fotoğraf sergisi; Gülnur Salih Ebru sergisi; Limasollular Derneği ile Güney Londra Sanat Derneği El Sanatları Sergisi’nin ardından 19 Mart akşamı Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun da katılacağı gala ile sona erecek.”

Türker Çakıcı, 6 yıldan beri şölenin gerçekleşmesinde çaba sarf eden Halil ve Zeliş Özakınsel çiftine teşekkür ederken, büyük fedakârlık isteyen organizasyona Türkiye ve KKTC devletlerinden hiçbir destek almadıklarını kaydetti.

ŞİİR VE MÜZİK DİNLETİSİ

Şölenin ilk günü sergilerin yanı sıra Ali Uysal, Arife Rıdvan, Mansur Işıkbol, Hüsnü Kişi, Özlem Engür, Özgül Gülmez, Rauhsar Osman, Sevinç Çağlar, Sevtap Kemal, Türker Çakıcı ve Yaşar İsmailoğlu’nun sunduğu şiir dinletisi gerçekleştirildi.

Ayrıca Fırat Derat, Bülent Akbudak ve ekibi, Mahir Gül, Kamil Karaoğlan, Mehmet Fidanboylu ile Dilem Canpolat’ın müzik dinletisi beğeniyle izlendi.

Şölen, 19 Mart Pazar akşamı Hackney Empire Tiyatro’da 20 farklı etnik toplumun katılımıyla uluslararası bir nitelik kazanacak galada sunulacak folklor gösterileriyle tamamlanacak.

Bu haber toplam 11208 defa okunmuştur
Londra Kültür ve Sanat Şöleni Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans