Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özgür, Ktso Heyetini Kabul Etti
16 Şubat 2016 Salı Saat 06:44

Özgür, Ktso Heyetini Kabul Etti

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, Oda’nın su konusundaki çekincelerini Maliye Bakanı Birikim Özgür’le paylaştı.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, Oda’nın suyun yönetimiyle ilgili çekincelerini iletmek üzere Maliye Bakanı Birikim Özgür’ü ziyaret etti.

Çıralı, su konusunun çözümünün artık geciktirilmemesi gerektiğini ancak yönetiminde de her türlü tekele karşı olduklarını söyledi.

Bu konuyu Maliye Bakanı ile istişare etmek istediklerini ifade eden Çıralı, ekonomik protokol ile su konularının ilişkilendirilmesinin kamuoyunu endişelendirdiğini belirtti.

Maliye Bakanı Birikim Özgür de su konusunun siyaseti kilitlediğine işaret ederek, projenin başlangıç tarihi olan 2010 yılından bugüne geçen süreçle ilgili detaylı bilgi aktardı.

24-25 Aralık 2015 tarihlerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafında yaşanan karşı duruşun, ekonomik protokolün imzalanmasının da önüne geçerek Maliyenin kasasını 100 milyon TL’den mahrum bıraktığını kaydeden Özgür, bunun sonucunda Hükümetin bazı ödemeleri geciktirmek zorunda kaldığını anımsattı.

Özgür, bunun ardından, 8-9 Şubat’ta Türkiye yetkilileri ile gerçekleştirilen ileri istişare toplantılarında özellikle Belediyelerin hassasiyetleri konusunda kazanımlar elde ederek görüşmeleri tamamladıklarını söyledi.

Özgür, bu aşamanın ardından da artık suyun Kamu-Özel ortaklığıyla yönetimini öngören ihale şartnamesini hazırlama aşamasına geldiklerini açıkladı.

Suyun tam kapasite ile halka ulaşabilmesi için 600-700 Milyon Türk Lirası kaynağa ihtiyaç duyulduğunu, KKTC Hükümetinin de bunu karşılayacak durumda olmadığını kaydeden Özgür, ortaya çıkan durumda Kamu-Özel işbirliğinin kaçınılmaz olduğunu dile getirdi.

Bakan Özgür, suyun tek bir işletmeci tarafından ve en uygun fiyatla halka ulaşacağının da altını çizdi.

Bu haber toplam 11999 defa okunmuştur
Özgür, Ktso Heyetini Kabul Etti Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans