Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“II. Kıbrıs Türk Milli Mücadelesi Uluslararası Sempozyumu”
30 Mart 2011 Çarşamba Saat 13:25

“II. Kıbrıs Türk Milli Mücadelesi Uluslararası Sempozyumu”

Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği ve Türk Mukavemet Teşkilatı Derneği’nin organize ettiği “II. Kıbrıs Türk Milli Mücadelesi ve Bu Mücadelede TMT’nin Yeri Uluslararası Sempozyumu”, 30 Ekim - 5 Kasım tarihlerinde.


Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği ve Türk Mukavemet Teşkilatı Derneği’nin organize ettiği “II. Kıbrıs Türk Milli Mücadelesi ve Bu Mücadelede TMT’nin Yeri Uluslararası Sempozyumu”, 30 Ekim - 5 Kasım tarihleri arasında yapılacak.

Doğu Akdeniz Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu, Lefke Avrupa Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ve Girne Amerikan Üniversitesi’nin katkıları ve işbirliğiyle, “muharip derneklerin” de desteğiyle düzenlenecek Sempozyumun oturumları, KKTC’nin tüm ilçelerinde yer alacak.

“Kıbrıs Türk Milli Mücadelesi ve Bu Mücadelede TMT’nin Yeri Uluslararası Sempozyumu”na katılmak isteyenler için son başvuru tarihi 17 Haziran.

Sempozyumu düzenleyecek derneklerin temsilcileri bugün Mücahitler Derneği’nde basın toplantısı yapıp Sempozyum hakkında detaylı bilgi verdi.

TÜRKMEN

Basın toplantısında ilk sözü alan Mücahitler Derneği Başkanı Vural Türkmen, Sempozyumun, tarih, coğrafya, ekonomi, hukuk, siyaset bilimi, sosyo-politik, yazınsal, sanatsal (edebi ve sanatta yer alma açısından), sosyolojik, psikolojik ya da başka bir akademik açıdan sunum yapmak isteyen herkese açık olduğunu bildirdi.

Türkmen, Kıbrıs Türk Milli Mücadelesi’nde veya TMT saflarında görev yapanların yaşadıkları ve tanıklıkları ile ilgili sunumlara da sempozyum programında özel yer verileceğini belirtti.

BOZKURT

“Kıbrıs Türk Milli Mücadelesi ve Bu Mücadelede TMT’nin Yeri Uluslararası Sempozyumu”nun Genel Koordinatörlüğünü yapacak olan İsmail Bozkurt ise, sempozyum hakkında detaylı bilgiler vererek, başvuru tarihinin 17 Haziran’da tamamlanacağını, 19 Ağustos’ta ise kabul edilen bildirilerin tam metinlerinin alınacağını kaydetti.

Sempozyumda, milli mücadele yıllarının akademik olarak değerlendirilmesinin yanında yerel konulara da girilmesini istediklerini, çünkü bazı zamanlarda TMT’nin bir “terör örgütü” ya da “katiller örgütü” olarak değerlendirildiğini ifade eden Bozkurt, TMT’ye zamanında ant içilerek girildiğini ve kimsenin konuşmadığını, gerçekleri, yaşadıklarını anlatmadığını, ancak artık konuşma zamanının geldiğini söyledi.

Bozkurt, TMT’nin artık görevini tamamladığını ve tarihteki yerini aldığını belirterek, bundan dolayı topluma tarihi gerçeklerin artık rahatça anlatılabileceğini kaydetti.

Genel Koordinatörlüğünü İsmail Bozkurt’un yapacağı Sempozyumun Düzenleme Kurulu ise şu isimlerden oluşuyor:

Sempozyumla ilgili bilgiler 392 2278791 numaralı telefon ile 392 2285792 numaralı faks numaraları ve mucahitlerdernegi@yahoo.com.tr adresinden alınabilir.

Bu haber toplam 15579 defa okunmuştur
“II. Kıbrıs Türk Milli Mücadelesi Uluslararası Sempozyumu” Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans