Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KTAMS vatandaşlık dağıtımını protesto etti
31 Mart 2011 Perşembe Saat 12:14

KTAMS vatandaşlık dağıtımını protesto etti

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) vatandaşlık dağıtımını protesto etmek için bugün İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı önünde eylem yaptı.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) vatandaşlık dağıtımını protesto etmek için bugün İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı önünde eylem yaptı.

“Biliyor musun? Nisan 2009’dan itibaren 1940 kişiye vatandaşlık dağıtıldı” yazılı pankart taşıyan Ahmet Kaptan başkanlığındaki KTAMS Yönetim Kurulu üyeleri saat 10.00’da, bakanlık binasına giderek ana giriş kapısında oturmaya başladılar. Bu arada polis pankartı kapatıp bakanlık dışına çıkmaları konusunda eylemcilere uyarıda bulundu. KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan “Biz anayasal hakkımızı kullanıyoruz” diyerek buna tepki gösterdi. Polisin pankartı almaya çalışması üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı.

Daha sonra basına açıklamada bulunan Ahmet Kaptan, İçişleri Bakanı ve Müsteşarı’nın anayasal haklarını engellemeye çalıştığını savundu. Ahmet Kaptan, görevli polislerin üstlerinden aldıkları emirleri uygulamaya çalıştıklarının bilincinde olduğunu söyledi. Anayasal haklarını kullanmakta olduklarını yineleyen Kaptan, bundan sonra tüm bakanlıklar önünde eylemlerinin devam edeceğini belirtti. Kaptan “Toplumumuzu yok etmek için attıkları her adımı deşifre edeceğiz. Utanmaları ve onurları varsa bunları yapmasınlar” şeklinde konuştu.

Kaptan, Polis Teşkilat Yasası’na rağmen,  polis derneğinde konuştukları gerekçesiyle 10 polisin görevlerinden uzaklaştırıldıklarını da savunarak “Bu durumu kınıyoruz ve utanıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

İBRAHİM GENCAL

Vatandaşlık dağıtımı konusunda hazırlanan bildiri KTAMS Genel Sekreteri İbrahim Gencal tarafından okundu.

UBP hükümetinin iktidara geldiği günden beri Kıbrıs Türk halkını ortadan kaldırmak için her türlü uygulamayı “AKP hükümetinden aldığı icazetle” yapmakta olduğu ileri sürülen bildiride, “dayatılan ekonomik yıkım paketleriyle” toplumun fakirleştirilmekte, çalışma barışının ortadan kaldırılmakta olduğu, özelleştirme adı altında halkın malı olan kurumların “bir bir TC sermayesine peşkeş çekilmekte” olduğu iddia edildi.

“Kontrolsüz nüfus artışı devam ederken UBP hükümetinin dağıttığı vatandaşlıklarla kendi koltuklarını sağlama almaya çalıştığı” da savunulan bildiride, şu görüşler ortaya konuldu:

“UBP Hükümeti 2009 yılında 940, 2010 yılında 650 ve 2011 yılında bugüne kadar 400 civarında vatandaşlık dağıtmıştır. Bu rakamlardan da görüleceği üzere Kıbrıslı Türklerin demografik yapısını değiştirmek ve Kıbrıslı Türkleri asimile etmek için UBP Hükümeti AKP Hükümeti ile işbirliği içerisinde yoğun bir şekilde çalışmaktadırlar.

KTAMS olarak adanın kuzeyinde varlığımızı devam ettirmek ve Kıbrıs’ta BM parametrelerinde birleşik federal bir Kıbrıs yaratılana kadar mücadelemizi her alanda sürdüreceğimizi belirtiriz.”

Genel Sekreter İbrahim Gencal’ın bildiriyi okumasının ardından İçişleri Bakanlığı’nın girişindeki merdiven ayaklarında 5 dakika daha oturan KTAMS yöneticileri daha sonra eylemlerine son verdiler.

Bu haber toplam 13365 defa okunmuştur
KTAMS vatandaşlık dağıtımını protesto etti Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans