Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlık Bakanlığı kanser taraması yapacak
31 Mart 2011 Perşembe Saat 13:16

Sağlık Bakanlığı kanser taraması yapacak

Sağlık Bakanlığı, her yıl olduğu gibi bu yılda ülke genelinde kanser taraması gerçekleştirecek.

Sağlık Bakanlığı, her yıl olduğu gibi bu yıl da kansere karşı farkındalık yaratmak amacıyla Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliğiyle ülke genelinde kanser taraması gerçekleştirecek.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamaya göre, 4 Nisan tarihinde başlayacak ve 29 Nisan tarihine kadar devam edecek olan kanser taramasında, kadınlara Pap - Smear, erkeklere de PSA tetkiki yapılacak.

Mesai saatlerinde yapılacak tarama işlemleri, Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezi, Güzelyurt Sağlık Merkezi, Geçitkale Sağlık Merkezi, İnönü Sağlık Merkezi, Serdarlı Sağlık Merkezi, Akdoğan Sağlık Merkezi, Maraş Sağlık Merkezi, İskele Sağlık Merkezi ve Yeni Erenköy Sağlık Merkezli, Lapta Sağlık Merkezi, Lefke Sağlık Merkezi, Değirmenlik Sağlık Merkezi, Mehmetçik Sağlık Merkezi, Dipkarpaz Sağlık Merkezi, Esentepe Sağlık Merkezi ile Girne Dr. Akçiçek, Gazimağusa ve Cengiz Topel Hastaneleri’nde yer alacak.

“FARKINDALIK YARATMAK ÇOK ÖNEMLİ...”

Açıklamada, kampanyada özellikle üreme çağına gelmiş kadınlar için rahim ağzı kanserinin erken teşhisinin önemine dikkat çekileceği ve farkındalık yaratmaya çalışılacağı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı ile sivil toplum kuruluşları arasında gerçekleştirilen işbirliği çalışmalarına güzel bir örnek olan kanser tarama kampanyasında bir başka amaç ise, kanser vakalarını Pre - Kanseröz (kanser öncesi lezyonlar) dönemde tespit edip, tedaviyi başlatmak ve halka da, özellikle de risk grupları içerisinde yer alan kişilerde, senede bir kanser taramasıyla ilgili testlerin yapılması bilincinin oluşturulması olarak saptandı.

Böylelikle, hem insan hayatını korumak mümkün olabilecek, hem de ülkedeki ‘kanser’ harcamalarının olabildiğince aşağıya çekilmesi sağlanacak.

Sağlık Bakanlığı açıklamasında, Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliğinde yapılacak kanser tarama kampanyasına özellikle risk grupları içerisinde bulunan yurttaşların önem göstermesi ve mutlaka taramaya katılmasını tavsiye etti.

Bu haber toplam 14813 defa okunmuştur
Sağlık Bakanlığı kanser taraması yapacak Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans