Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlık Bakanlığı’Ndan Organ Bağışı Kampanyası..  Bugüne Kadar 511 Kişi Bağışçı Oldu
18 Kasım 2019 Pazartesi Saat 08:45

Sağlık Bakanlığı’Ndan Organ Bağışı Kampanyası.. Bugüne Kadar 511 Kişi Bağışçı Oldu

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısla toplumda farkındalık yaratmak amacıyla Lefkoşa Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda Sağlık Bakanı Ali Pilli, Organ Nakli Koordinasyon Kurulu üyes

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısla toplumda farkındalık yaratmak amacıyla Lefkoşa Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda Sağlık Bakanı Ali Pilli, Organ Nakli Koordinasyon Kurulu üyesi Deren Düriye Oygar ve Lefkoşa Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Adil Özyılkan söz alarak organ bağışının önemini anlattı.

Özyılkan konuşmasında 2015 yılında organ ve doku nakli yasasının geçmesi ile birlikte 2016 yılından itibaren hastanede birçok vakaya organ naklinin başarıyla yapıldığını kaydetti.

Organ Nakli Koordinasyon Kurulu üyesi, Nefroloji Klinik Şefi Doç. Dr.Deren Düriye Oygar ise organ yetmezliğine bağlı hasta sayısının her geçen gün artmakta olduğuna vurgu yaparak, uzun yıllar organ nakli bekleyen birçok hastanın hayatlarını kaybettiğini belirtti.

Organ bağışı ile birçok hastaya yeniden hayat şansı verildiğini hayat kalitelerinin arttığını ifade eden Oygar, organ bağışının önemine dikkat çekti.

Oygar, “Ülkemizde bugüne kadar 40 tane böbrek nakli yapılmış olup bunların 24 tanesi beyin ölümü gerçekleşen hastalarımızın organ bağışı ile gerçekleşmiştir. Bir tane de kalp nakli yapılmıştır. Bunun yanında 5 tane kalp ve 8 tane karaciğer de bağışla Türkiye’deki hastalara hayat şansı doğmuştur. bu nedenle hastalarımızın hayatlarını sürdürebilmek için tüm halkımızdan organ bağışı konusunda duyarlı olmalarInı istiyoruz. Şu anda toplam 230 tane diyaliz hastamız vardır.. Hepsi bekleme listesindedir” dedi.

Bugüne kadar 511 kişinin organ bağışı için başvuruda bulunduğunuda kaydeden Oygar, bu sayının daha da artması temennisinde bulundu.

Sağlık Bakanı Ali Pilli de,2016 yılından beri organ nakillerinin Nakil Kurulu onayı ve denetimi çerçevesinde yapıldığına dikkat çekti.

Bakan Pilli organ nakilleri konusunda çerve ülkelerine kıyasla Kuzey Kıbrıs’ın kadavra istatistiklerine göre önde gözüktüğünün altını da çizerek bundan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Pilli, “Bizim ülkemizde de organ yetmezlikleri arttığı için bu nakillerin artması gerekmektedir. Bu naklin verilmesi için de bize düşen bazı görevler vardır bu da halkımızı bilinçlendirmektir, halkımızı teşvik etmektir. Bu konuda bizlere göreve düşmektedir , öğretmenlerimize görev düşmektedir, sivil toplum örgütlerine görev düşmektedir. Dolayısıyla organ bağışı yönünden bilinçlenmek gerektiğine inanmaktayım” dedi.

Öte yandan Organ bağışında bulunmak isteyenler, Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne hastanelerinden ve Sağlık bakanlığı Koordinasyon Kurulu Sekretaryasından bağış formu temin edebiliyor.

Forumlara Sağlık Bakanlığının web sitesinden de ulaşılabiliyor. Bağışçıların doldurdukları formlar ve kimlik fotokopileriyle yine aynı yerlere yapacakları başvuru sonrası Organ Bağışçısı kartlarını almaları mümkün…

Bu haber toplam 18766 defa okunmuştur
Sağlık Bakanlığı’Ndan Organ Bağışı Kampanyası.. Bugüne Kadar 511 Kişi Bağışçı Oldu Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans