Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu Seracılar Birliği’ni kabul etti
31 Mart 2011 Perşembe Saat 19:19

Eroğlu Seracılar Birliği’ni kabul etti

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün KKTC Seracılar Birliği’ni kabul ederek sorunlarını dinledi

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün KKTC Seracılar Birliği’ni kabul ederek sorunlarını dinledi.

KKTC’nin sebze ihtiyacını üreten seracılara imkanlar çerçevesinde destek verildiğini ancak üreticilerin sözlerinden bunun yeterli olmadığı izlenimi edindiğini kaydeden Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük ve ilgili bakanlarla, dile getirilen sorunların çözümü için görüşeceğini söyledi.

Eroğlu, “Üretim olmadan büyüme olmaz. Belli teşvik politikaları üretildi, ancak değişen koşullara bağlı olarak üretimin devamı için gereken kolaylığı sağlamak lazım” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, başbakanlığı döneminde ortaya çıkan Hal Yasası’nın toptancılar da dahil olmak üzere ilgili tüm tarafların görüşü alınarak yapıldığını belirtti.

DOĞAN

KKTC Seracılar Birliği Başkanı Mahmut Doğan da konuşmasında, memleketin sebze ve meyve ihtiyacını en iyi ve en sağlıklı biçimde üreten seracıların sorunlarını dile getirdi.

Hal Yasası’nın bir an önce hayata geçirilmesini isteyen Doğan, Meclis’te alt komitede gündeme gelen ancak Belediyeler Birliği’nin girişimleri sonucunda askıya alınan yasanın herkesin faydasına olacağını söyledi.

Sebze ve meyvedeki KDV oranının yüzde 1’den yüzde 5’e yükseltilmesinin girdilerde ve satışlarda önemli bir fiyat farkı yarattığını kaydeden Doğan, KDV oranlarının yeniden gözden geçirilmesini istedi.

Doğan, ekonomik sıkıntıdan dolayı bir şey üretemez duruma gelen seracının desteklenmesi ve hibe yardımlarının artırılması gerektiğini belirtti.

Mahmut Doğan, Ekim 2010'da Gazimağusa’nın Maraş bölgesini vuran dolu afetinden zarar gören sera ve açık tarla üreticilerinin zarar ve ziyanlarının hala ödenmediğini kaydederek, Bakanlar Kurulu’ndan zararın yüzde 50’sinin ödenmesi yönünde karar çıkmasına rağmen mağduriyetlerinin giderilmediğini söyledi.

Bu haber toplam 1760 defa okunmuştur
Eroğlu Seracılar Birliği’ni kabul etti Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans