Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kktc de Japonya mallarına radyasyon önlemi
01 Nisan 2011 Cuma Saat 10:25

Kktc de Japonya mallarına radyasyon önlemi

Bakan Atun, bu amaçla, gümrük kapılarına radyoaktif madde tespit eden detektörlerinin alınması çalışmalarına başlandığını da bildirdi.

Japonya’da meydana gelen 8.9 şiddetindeki deprem ve tusunami felaketi sonrası Japon halkının içinde bulunduğu durumun  halkı derin bir üzüntüye boğduğunu; deprem ve tusunami sonrasında bölgede bulunan Fukushima Nükleer Elektrik Santralinden sızan radyoaktif bulutların Japonya ve yoğunluğu azalarak da olsa tüm dünyaya yayıldığının basın ve yayın organlarından kaygı ile takip edilmekte olduğunu kaydetti.

Bölgeden gelen bilgilere göre Japonya’da Nükleer Santralin olduğu bölgede radyoaktif bulgular normal seviyenin çok üstünde değerlere ulaştığı, bölgedeki su kaynaklarında, sebze ve meyvelerde de tespit edildiğinin söylendiğini belirten Atun, dünyada pek çok ülkenin Japonya’dan ithal ettiği ürünlerde radyoaktif kalıntı olup olmadığını test ettikten sonra, ithal izni vermeye başladığını belirtti.
Atun şunları kaydetti:

JAPON MENŞEELİ ÜRÜNLERE GÜMRÜK KAPILARINDA DENETİM…

“Ülkemiz, Japonya’dan önemli boyutta motorlu araç ve elektronik eşya ithal etmektedir. Fukushima Nükleer Santralinde meydana gelen patlamanın ardından, söz konusu eşyalar ve araçların radyoaktif kirlenmeye maruz kalabileceği ihtimali bulunmaktadır.

Bu ihtimalden hareketle, Bakanlar Kurulu, insan sağlığını ve çevreyi korumak amacıyla, Japon menşeli/çıkışlı tüm mamullerin, ülkemizin kara, hava ve deniz gümrük kapılarında kontrollerinin yapılması gerektiğine karar vermiştir. Bu amaçla, gümrük kapılarına radyoaktif madde tespit eden detektörlerinin alınması çalışmalarına başlanmıştır.

MOTORLU ARAÇ İTHAL EDENLERE JAPON TİCARET ODASI’NIN BELGESİ İETENECEK

Radyoaktif madde kontrolü Temel Sağlık Dairesi Sıhhiye Müfettişleri tarafından belirlenecek prosedürle yapılacaktır. Ayrıca Japonya’dan motorlu araç ithal edenlerden istenen Japon Ticaret Odasının “Declaration” belgesinin üzerine, İngilizce olarak “Radyasyon Yoktur” veya “Radyasyondan Arındırılmıştır” ibaresinin yazılmasının talep edilmesi de karara bağlanmıştır.”

Bakan Atun, Japonya’dan ithalat yapan firmaları da uyardığı yazılı açıklamasında, karşı firmalarla ticari bağlantılarını yaparken ithal ettikleri ürünlerde radyoaktif kalıntı olmadığından emin olmaları gerektiğini vurguladı ve “Aksi durumda, ithal izni ve gümrükleme işlemleri yapamayacakları için ticari anlamda, zarar etmeleri söz konusu olacaktır” dedi.

Bu haber toplam 13111 defa okunmuştur
Kktc de Japonya mallarına radyasyon önlemi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans