Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Daü giriş sınavı 9 haziran’da yapılacak
01 Nisan 2011 Cuma Saat 16:53

Daü giriş sınavı 9 haziran’da yapılacak

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ)’nün, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uyruklu öğrencilere yönelik giriş ve burs sınavı 9 Haziran’da gerçekleştirilecek.

DAÜ Kampüsü ve  Lefkoşa’daki Şht. Hüseyin Ruso Ortaokulu’nda gerçekleştirilecek sınav için başvurular 2 Mayıs’tan itibaren başlayacak ve 8 Haziran’da sona erecek.

DAÜ’de yeni akademik yılda eczacılık fakültesi de açılarak ilk öğrencilerini kabul edecek.

DAÜ Tanıtım ve Gelişimden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Nadiri, Öğrenci işlerinden Sorumlu Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Uyguroğlu,  Sınav Komisyonu Başkanı ve  Akademik İşler Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Nidai Şemi Tower Restoran’da yemekli basın toplantısı düzenleyerek sınav takvimi hakkında bilgi verdiler.

NADİRİ

Prof. Dr. Halil Nadiri, DAÜ’nün ülkedeki tek devlet üniversitesi olduğunu, bölgede büyük önemi bulunduğunu ve KKTC’yi uluslararası arenada temsil eden üniversitelerden biri olduğunu ifade etti.

Nadiri, DAÜ’nün KKTC uyruklu öğrencilere yönelik  2011-2012 Akademik Yılı Giriş ve Burs Sınavı’nın 9 Haziran tarihinde DAÜ Kampüsü ile Lefkoşa’daki Şht. Hüseyin Ruso Ortaokulu’nda gerçekleştirileceğini ifade etti.

Sınav kılavuzunu hazırladıklarını ve lise son sınıf öğrencilerine ulaştıracaklarını kaydeden Nadiri, öğrencilerin kılavuzlar sayesinde  daha bilinçli bir şekilde sınava hazırlanacaklarını kaydetti.

TÜM FAKÜLTELERDE BURS İMKANI...

Prof. Dr. Halil Nadiri, bu yılki uygulamayla tüm programlarda burs imkanı sağladıklarını, sınavda başarılı olan öğrencilerin %100, %50 ve %25  burs imkanlarından yararlanabileceklerini kaydetti.

Nadiri, sınav giriş ücretinde bir değişiklik yapmadıklarını bu yıl da başvuru ücretini 50 lira olarak belirlediklerini söyledi.

YENİ BÖLÜMLER

Nadiri, DAÜ’nün KKTC yüksek öğretim sektörünün gelişmesi için uluslararası  akreditasyon yanısıra  araştırma ve geliştirme misyonunu sürdürdüğünü, değişim ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yeni programlar açtıklarını söyledi.

Nadiri yeni akademik yılda eczacılık fakültesi açılacağını, fakültenin YÖDAK’tan onay aldığını, YÖK nezdinde de girişimlerin sürdüğünü ve YÖK’ün olumlu yaklaştığını ifade etti.

Nadiri,  moleküler biyoloji ve genetik, işletme mühendisliği, yapım mühendisliği ve yönetimi programlarının yeni akadmeik yılda açılacak ve ingilizce dilde eğitim verecek programlar olduğunu, ayrıca, protez-ortez teknolojisi programı, spor bilimleri programı, beden eğitimi ve spor öğretmenliği ile din kültürü ve ahlak bilgisi programlarının da Türkçe dilde eğitim verecek yeni programlar olduğunu söyledi.

Nadiri,  İngilizce eğitim veren  İletişim Fakültesi’ne bağlı  Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık ile  Rodyo-Tv-Sinema programlarında alternatif olarak Türkçe eğitim veren yeni program açıldığını, Hukuk Fakültesi’nde de ikinci öğretim programının açılmasının hedeflendiğini ifade etti.

Nadiri, yeni açılacak programlarla birlikte halen 68 olan lisans ve önlisans programı sayısının 80’e ulaşacağını kaydetti.

Nadiri din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği bölümüne yönelik sorulara ilişkin olarak da, Türkiye’deki okulllardaki din kültürü ve ahlak bilgisi dersi nedeniyle özellikle Türkiye’den talepler geldiğini, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan da programın açılması için onay alındığını, diğer üniversitelerin de söz konusu programı açma girişimleri olduğunu kaydetti.
Nadiri, gelen talepler ve imkanlar dikkate alınarak programın açıldığını kaydetti.

Nadiri, meslek lisesi çıkışlı öğrencilerin iki yıllık ön lisans programlarına sınavsız giriş hakkının bu yıl da devam ettiğini hatırlattı ve bu öğrencilere devlet bursu sağlandığını ifade etti.

KKTC liselerinde okuyan ancak KKTC vatandaşı olmayan öğrencilerin YÖK’ün yaptığı YGS ve LYS sınavlarını kazanarak KKTC üniversitelerinde bir programa yerleşebileceklerini hatırlatan Nadiri,  YÖK sınavı sonucunda DAÜ’ye yerleşme hakkı kazanacak bu öğrencilere  KKTC uyruklu öğrencilerle aynı eğitim harçlarının uygulanacağını söyledi.

ŞEMİ

Yrd. Doç. Dr. Nidai Şemi de, sınavın metematik, fen bilimleri, Türkçe ve sosyal bilimler testlerinin yanısıra, ayrıca   dil bölümleri için İngilizce dil testi, ve görsel yetenek isteyen bölümler için görsel yetenek testinden oluşacağını ifade etti.

Şemi,, müzik öğretmenliği, beden eğitimi ve spor öğretmenliğiyle spor bilimleri programları için de ayrıca yetenek sınavı uygulanacağını belirterek, yetenek sınavlarının 7-8 haziran tarihleri arasında gerçekleştirileceğini kaydetti.

UYGUROĞLU

Doç. Dr. Mustafa Uyguroğlu da, önceki yıllardaki uygulamalarda, KKTC uyruklu, ancak KKTC dışındaki bir ülkedeki liselerden mezun olan adayların DAÜ’ye YÖK’ün sınavlarıyla kayıt yaptırabildiklerini kaydederek, bu uygulamanın bu yıl kaldırıldığını ve KKTC uyruklu her mezunun DAÜ Giriş Sınavı sonucuna göre yerleşme hakkı kazanacağını belirtti.

Bu haber toplam 11075 defa okunmuştur
Daü giriş sınavı 9 haziran’da yapılacak Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans