Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa Çağatay 22’inci Ölüm Yıldönümünde Anıldı
03 Nisan 2011 Pazar Saat 14:17

Mustafa Çağatay 22’inci Ölüm Yıldönümünde Anıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı, Ulusal Birlik Partisi (UBP) eski Genel Başkanlarından Mustafa Çağatay, ölümünün 22’nci yıldönümü olan bugün mezarı başında anıldı.

Karaoğlanoğlu Mezarlığı’nda saat 10:00’da yer alan törende, protokol sırasına göre çelenkler konuldu, saygı duruşunda bulunuldu, konuşmalar yapıldı. Konuşmaları, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Meclis Başkanı Hasan Bozer gerçekleştirdi.

Törene, Mustafa Çağatay’ın eşi Tuncay Çağatay ve ailesi, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük’ü temsilen İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı temsilen Erdal Gökhan, Türkiye  Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’ni temsilen 1’inci Müsteşar Hakan Çakıl, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’nı (KTBK)  temsilen Lojistik Destek Grup Komutanı Bakım Kıdemli Albay Ünsal Döker, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nı (GKK) temsilen Sahil Güvenlik Komutanı Deniz Kıdemli Albay Hall Gaziler, Yüksek Mahkeme Başkanlığı’nı temsilen Yüksek Mahkeme Yargıcı Talat Refiker, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Tarım ve Orman Bakanı Zorlu Töre bazı milletvekilleri ve belediye başkanları, siyasi parti, dernek, okul, kurum kuruluşların başkan ve temsilcileri ile Çağatay’ın arkadaş ve sevenleri katıldı.

EROĞLU  “BÜYÜK BİR DEVLET ADAMIYDI”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yaptığı konuşmada, merhum Mustafa Çağatay’ı ölümünün 22’nci yıldönümünde bir kez daha saygı ve rahmetle andıklarını belirtti.

“Yıllar ne çabuk geçmiş daha dün denecek kadar birlikteliğimizi hatırlıyorum” diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, Başkanlığını yaptığı siyasi partide onunla birlikte çalışmış olmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

Onu elim bir trafik kazası sonucu yitirmiş olmanın üzücü olduğunu ifade eden Eroğlu, sürücülerin ölümlü kazalara neden olmamak için daha dikkatli araç kullanmaları gerektiğine vurgu yaptı.

“Büyük bir devlet adamıydı. İdareci olduğu dönemde ne yapması gerektiğini bilen, herkesi seven, kucaklayan, dinleyen bir başkan idi” diyen Eroğlu, merhum Çağatay’ın güzel meziyetlere sahip birisi olduğunu anımsattı.

Onun Limasol direnişi ile mücadele yıllarında da, önemli görevlerde, hizmetlerde bulunan birisi olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, onun aynı zamanda iyi bir hukukçu ve mücahit olduğunu da belirtti.

Bir çok meziyetlere sahip Çağatay’ın çalışkan ve dürüst yönleriyle de tanınan bir politikacı  olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Eroğlu, merhumun bu yönlerinin kendinden sonra gelen birçok politikacıya örnek olduğunu kaydetti.

BOZER “KIBRIS TÜRK TOPLUMUNA SAYISIZ HİZMETLERDE BULUNDU”

Meclis Başkanı Hasan Bozer ise, Merhum Çağatay’ın örnek devlet adamı ve kişiliğine vurgu yaparak, onun politikacı, hukukçu ve Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) temsilcisi olarak Kıbrıs Türk toplumuna sayısız hizmetlerde bulunduğunu kaydetti.

Limasol direnişi ve esir kampında yaptığı uğraşların unutulmadığını dile getiren Bozer, milletvekilliği, bakanlık ve başbakanlık görevlerinde bulunmuş Çağatay’ın, hafızalarda  mütevazı, sabırlı ve dürüst kişiliğiyle hatırlandığını vurguladı.

“Mustafa Çağatay, toplumun yetiştirdiği örnek, kendini toplumuna adayan değerli bir kişilikti” diye Bozer, toplumun özellikle bu dönemlerde merhum Çağatay gibi yetişmiş insanlara ihtiyacı bulunduğunu söyledi.

Ailelere ve gençlere seslenen Hasan Bozer, “İçinde bulunduğumuz süreçte yüreği ülkesi için çarpan insanlara şiddetle ihtiyaç var” dedi ve gençlerin O’nun gibi yetişmesini diledi.

Bu haber toplam 1757 defa okunmuştur
Mustafa Çağatay 22’inci Ölüm Yıldönümünde Anıldı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans