Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kanatlı  Çözüm Federasyon
07 Nisan 2011 Perşembe Saat 10:17

Kanatlı Çözüm Federasyon

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı, YKP’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dönüştürülerek devam etmesinde bir sakınca görmediğini, ancak bugün gelinen noktada bunun mümkün olmadığına inandıklarını söyledi

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı, YKP’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dönüştürülerek devam etmesinde bir sakınca görmediğini, ancak bugün gelinen noktada bunun mümkün olmadığına inandıklarını söyledi. Kanatlı, “Kıbrıs sorunundaki tek gerçekçi çözümün federasyon olduğunu vurgularız... Kıbrıs Cumhuriyeti’ne dönmek pratik anlamda adayı bölünmeye götürür” dedi.

Murat Kanatlı, Rum Kesimi’ndeki iktidar ortağı AKEL’in, “Kıbrıs Sorunu ve Yeniden Yakınlaşma” konulu 10 gün sürecek etkinlikler çerçevesinde, dün gece Lefkoşa Hilton Park Oteli’nde, “Kıbrıs Sorununun Bugünü-Ortak Mücadele” konulu toplantıya katıldı.

YKP’den verilen bilgiye göre Kanatlı burada yaptığı konuşmada şöyle dedi:

“YKP’nin en çok yanlış aksedilen görüşünü bir kez daha vurgulayarak söylemek gerekirse, YKP, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dönüştürülerek devam etmesinde hiçbir sakınca görmez. Soru bu temelde, bu şekilde sorulursa, biz de buna böyle cevap veririz. Ancak devamında ‘Bu mümkün mü?’ denirse, bugün geldiğimiz noktada bunun mümkün olmadığına inandığımızı, Kıbrıs sorunundaki tek gerçekçi çözümün federasyon olduğunu vurgularız… Maalesef YKP’nin görüşleri zaman zaman aksedilirken yalnız ilk kısma vurgu yapılmakta, ikinci kısım çoğu zaman yok sayılmaktadır.
Biz, Kıbrıs’ta çözüm isteyenler olarak federal bir çözüme razı edildik. Şu aşamada geleceğe dair elimizdeki iki senaryodan biri federasyondur, diğeri ise kalıcı bölünme…”

Kanatlı, diğer seçenek gibi sunulmaya çalışılan senaryonun, yani Kıbrıs Cumhuriyeti’ne dönmenin ve onun dönüşmesini sağlamaya çalışmanın, pratik anlamda adayı bölünmeye götüreceğini belirtti.

Bu haber toplam 1670 defa okunmuştur
Kanatlı Çözüm Federasyon Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans