Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlık Bakanlığı; Amaç Sağlıklı ve Mutlu toplum
07 Nisan 2011 Perşembe Saat 11:23

Sağlık Bakanlığı; Amaç Sağlıklı ve Mutlu toplum

Sağlık Bakanlığı’ndan 7 Nisan Dünya Sağlık Günü dolayısıyla yayınlanan mesajda, ülkede, kanser başta olmak üzere, diyabet ve kalp-damar hastalıklarında tablonun pek de iç açıcı olmadığına dikkat çekildi.

Sağlık Bakanlığı daha sağlıklı ve mutlu bir toplum yaratmak için çalıştıklarını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı’ndan 7 Nisan Dünya Sağlık Günü dolayısıyla yayınlanan mesajda, ülkede, kanser başta olmak üzere, diyabet ve kalp-damar hastalılarında tablonun pek de iç açıcı olmadığına dikkat çekildi.

Genetik faktörlerin yanı sıra, beslenme alışkanlığı ve stres faktörü gibi etkenlerin hastalıkların oluşmasında önemli bir rol oynadığı ifade edilen açıklamada, “Sağlık Bakanlığı ülkedeki hastalıkların yaygınlığı konusunda önemli bir anket çalışması yapmıştır. Bu çalışmadan çıkan sonuçlar, sağlık alanında yapacağımız faaliyetlere ışık tutacaktır” denildi.

KANSER TARAMASI DEVAM EDİYOR

Dünyada olduğu gibi kanserin KKTC için de önemli bir sağlık sorunu olduğu vurgulanan açıklamada, kanserde erken tanının hayat kurtardığına dikkat çekilerek, ülke genelini kapsayan kanser tarama kampanyasının şu günlerde devam ettiği ve kampanyanın ay sonuna kadar süreceği ifade edildi.

SENEDE BİR KEZ TARAMA ALIŞKANLIĞI...

Kanser vakalarını “Pre-Kanseröz” (kanser öncesi lezyonlar) dönemde tespit etmenin önemine değinilen açıklamada, “kanser taramasıyla, özellikle de risk grupları içerisinde yer alan kişilere, senede bir kez kanser taramasıyla ilgili testlerin yapılması bilincinin oluşturulması da amaçlanan hedefler arasında yer almaktadır” denildi.

AİLE HEMŞİRELİĞİ PROJESİ…

Şubat ayından itibaren toplumdaki sağlık ve hastalıklarla ilgili var olan durumun tespiti amacıyla ev ziyaretleri başlattıklarını da açıklayan Sağlık Bakanlığı, bu proje kapsamında pilot bölge olarak; Serdarlı, Esentepe, Dörtyol, Vadili ve Tatlısu’da çalışmaların devam edildiğini kaydetti.

ALTYAPI VE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR…

Sağlık Bakanlığı’nın, daha kaliteli ve hızlı, kolay ulaşılabilir bir sağlık hizmeti yaratmak için yoğun bir çalışma içerisinde olduğu ifade edilen açıklamada, hastane ve sağlık merkezlerinde var olan teknolojik altyapının geliştirilmesine yönelik sürekli bir çaba olduğu da açıklandı.

Açıklamada, ülkenin en büyük merkezi hastanesi olan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne yeni cihazların alımları için gerekli anlaşmaların da yapıldığı belirtildi ve “Üçüncü basamak sağlık hizmetleri veren Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde yeni cihazların alımıyla ülkede yapılamayacak ameliyat kalmayacak” denildi.

BORÇLAR KAPATILDI…

Açıklamada, Türkiye devlet hastanelerine yıllardır biriktirilen yüksek miktardaki borçların da,  TC Sağlık Bakanlığı ile varılan anlaşma gereği kapatıldığı da belirtildi.

Bu haber toplam 14321 defa okunmuştur
Sağlık Bakanlığı; Amaç Sağlıklı ve Mutlu toplum Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans