Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lefke’De Tarih Yeniden Canlandırılıyor
29 Mart 2016 Salı Saat 08:13

Lefke’De Tarih Yeniden Canlandırılıyor

Lefke Yafa Portakalı Şöleni’nde marka haline gelen Lefke portakalı ve Lefke tanıtılacak.

Lefke’de 1935-1939 yılları arasında yapılan ve tüm ada halkının ilgi odağı olan “Lefke Yafa Portakalı Şöleni” 80 yıl sonra yeniden hayat buldu.

Yeşil Lefke’nin en önemli simgelerinden olan ve marka haline gelen Lefke yafa portakalının, yerel kültürün ve değerlerin tanıtımı için 1939 yılından sonra ilki geçen yıl düzenlenmişti.

Bu yıl 2-3 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek iki günlük Lefke Yafa Portakalı Şöleni’nde Lefke’yi ziyaret edenler Lefke portakalını dalından koparıp tadabilecekler.

Ziyaretçiler şölen süresince rehberler eşliğinde Cittaslow unvanını almış olan Lefke’nin doğa harikası sokaklarını gezebilecekler; yoğunlukla Osmanlı, İngiliz döneminden kalma ve diğer tarihi mimari eserleri, Lefkegöletini, akarsu arklarını,maden evlerini ve Lefke’nin diğer tarihi doğal varlıklarını tanıyabilecek, kasabanın doğal güzelliklerini yansıtan resim sergisini izleyebilecekler.

Çocuklara yönelik etkinlikler yanında Lefke Avrupa Üniversitesi’nin geleneksel sağlık yürüyüşü de gerçekleştirilecek.

Macunlar ve portakallı ürünler de şenlikte yerini alacak, düzenlenecek “portakallı ürünler yarışması”nda eski ile yeni tatlar birleştirilerek beğeniye sunulacak.

Lefke Belediyesi, Lefke Avrupa Üniversitesi ve Lefke Turizm Derneği’nin işbirliğiyle düzenlenecek “7.Lefke Yafa Portakalı Şöleni” Cumartesi günü saat 11:00’de Lefke Çarşı Meydanı’nda açılış konuşmalarıyla başlayacak ve çeşitli etkinlik yapılacak.

Lefke Yafa Potakalı Şenlİği’nin ilki 1935 yılında düzenlenmişti. 1939 yılına kadar yapılan 5. Yafa Portakalı Şöleni’nden sonra vazgeçilmişti.

Bu haber toplam 12217 defa okunmuştur
Lefke’De Tarih Yeniden Canlandırılıyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans