Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhuriyet Meclisi Toplanamadı
11 Nisan 2011 Pazartesi Saat 14:19

Cumhuriyet Meclisi Toplanamadı

Cumhuriyet Meclisi, nisabın sağlanamaması nedeniyle bugün toplanamadı.

Cumhuriyet Meclisi, nisabın sağlanamaması nedeniyle bugün toplanamadı.

Genel Kurul, Meclis İçtüzüğü gereği 48 saat sonraya, yani Çarşamba günü saat 10:00’a ertelendi.

Saat 10:00’da toplanması için çağrı yapılan genel kurul ilk toplanma denemesini saat 11:30’da yaptı. Nisap olmadığı için toplantı 15 dakika ertelendi.

Daha sonra yapılan ikinci denemede de nisap sağlanamayınca toplantı Çarşamba gününe ertelendi.

SOYER: “MECLİS BİZZAT UBP TARAFINDAN BOYKOT EDİLDİ. GÜVENSİZLİK ÖNERGESİNİ GÜNDEMİMİZE ALACAĞIZ”

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, ilk denemede toplantının nisap nedeniyle 15 dakika ertelenmesi üzerine basına yaptığı açıklamada, CTP Parti Meclisi ve Meclis Grubu’nun yarın yapacağı ortak toplantıda güvensizlik önergesini gündemlerine alacaklarını söyledi. “Hükümet ya adam gibi yapar ya adam gibi çekip gider” şeklinde konuşan Soyer, meclisin bizzat UBP tarafından boykot edildiğini kaydetti.

Soyer, yaşanan süreçte Kıbrıs Türk halkının iradesinin meclis dışındaki kurumlara kaldığını savunarak bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. 
Soyer, “ülkenin bir erken seçimi kaldırıp kaldıramayacağı” yönündeki soruya ise “Bu yaşananları kaldırabiliyor mu? Yaşananlar Kıbrıs Türk halkına layık mı” şeklinde karşılık verdi.

Soyer, halktan yüzde 45 oy alan bir partinin ülkeyi getirdiği noktanın kabul edilemez olduğunu ifade ederek “kaostan çıkmak için gerekenin yapılacağını” kaydetti.

ÇAKICI: “ÜLKEDE SİYASAL İSTİKRARSIZLIK VAR... KRİZDEN ÇIKIŞ ERKEN SEÇİMLE MÜMKÜN... CTP, DP VE ÖRP’YLE GÜVENSİZLİK ÖNERGESİ VERMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ”

TDP Başkanı Mehmet Çakıcı da yaptığı açıklamada UBP’nin 8 milletvekilinin genel kurula gelmediğini, 3’ünün ise yurt dışında olduğunu, bu nedenle genel kurulun açılamadığını belirterek bugün itibarıyla ülkede siyasal istikrarsızlık bulunduğunu savundu.

Ülkede var olan ekonomik sorunlara eklenen siyasal krizden çıkışın ancak erken seçimle mümkün olduğu görüşünü belirtti.

Çakıcı, CTP, DP ve ÖRP’yle ortak güvensizlik önergesi vermeyi düşündüklerini ifade ederek, UBP’nin tam ortadan ikiye bölündüğünü ileri sürdü.

Yaşanan sürecin Kıbrıs Türk halkını kaosa götürdüğünü iddia eden Çakıcı, erken seçimin ivedilikle gündemde olduğunu söyledi.

DENKTAŞ: “HÜKÜMET DERHAL İSTİFA ETMELİ... ÜLKEYİ ERKEN SEÇİME GÖTÜRECEK, TÜM PARTİLERİN KATILACAĞI GEÇİCİ HÜKÜMET KURULMALI”

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da yaptığı açıklamada Başbakan İrsen Küçük’ü kabine değişikliğinin sorunu çözmeyeceği, aksine büyüteceği konusunda önceden uyardığını söyledi. Bugün yaşanmakta olan sürecin kendilerini haklı çıkardığını belirten Denktaş, hükümetin derhal istifa etmesi gerektiğini ileri sürdü.

Denktaş, hükümetin istifa etmemesi halinde güvensizlik önergesiyle karşı karşıya kalacağını belirterek “Acı gerçek hükümet artık bitmiştir. Halka yalan söyleyerek aldığı iradeyi halka iade etmelidir”  şeklinde konuştu.

Serdar Denktaş bugün birleşime katılmayan 8 milletvekilinin hareketi ile geçmişte UBP içindeki  “Dokuzlar Hareketi”nin benzeştirilmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, “Bunu hakaret kabul ederiz. Dokuzlar Hareketi’nin nedeni toplumsaldı” dedi.

Serdar Denktaş “koalisyonun DP’nin gündeminde olup olmadığı” yönündeki soruya ise “Kesinlikle hayır” yanıtını verdi.

Serdar Denktaş erken seçim gündemli ve Meclis’teki tüm siyasi partilerin yer alacağı geçici bir koalisyon hükümetinin ise düşünülebileceğini kaydetti. Denktaş, böyle bir hükümetin, reformlar konusunda gerekli çalışmayı yaparak ülkeyi erken seçime götürmesi gerektiğini söyledi.

Meclis boykot edip etmeyecekleri konusunda bir soruyu yanıtlayan serdar Denktaş, bugün itibarıyla boykotun muhalefetin gündeminde olmadığını belirterek bugün meclis boykotunun iktidar tarafından yapıldığını kaydetti.

ERTUĞRULOĞLU

Lefkoşa Bağımsız Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu, ise yaptığı açıklamada UBP’de yaşananların haklılığını ortaya çıkarmasının kendisini sevindirdiğini söyledi.

Ertuğruloğlu, yıl sonu veya yeni yılın başı itibarıyla erken seçimin gündemde olduğunu da ileri sürdü.

Bu haber toplam 1641 defa okunmuştur
Cumhuriyet Meclisi Toplanamadı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans