Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tdp Genel Başkanı Özyiğit Lefke Bölgesini Ziyaret Etti
09 Mayıs 2016 Pazartesi Saat 11:37

Tdp Genel Başkanı Özyiğit Lefke Bölgesini Ziyaret Etti

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, üreten, gelişen, karakterini koruyan, huzurlu ve refah bir Lefke öngördüklerini söyledi.

“ÜRETEN, GELİŞEN, KARAKTERİNİ KORUYAN HUZURLU BİR LEFKE ÖNGÖRÜYORUZ”

Lefkoşa, 9 Mayıs 16 : Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit, üreten, gelişen, karakterini koruyan, huzurlu ve refah bir Lefke öngördüklerini söyledi.

Lefke bölgesinin, sahip olduğu güzellikleri bozmadan, hiçbir kesimin bölgenin değerlerini kendine rant elde etmesine izin vermeden, bölgenin citta slow ruhuna da uygun bir şekilde kendi kendine yeteceği sürdürülebilir bir yaşama ve üretime sahip olmasını sağlamak gerektiğini belirten Özyiğit, Lefke bölgesinin, hem doğal kaynakları, hem de çalışkan insanlarının yaşam biçimi ile bu anlamda tüm Kıbrıs’a model olacak potansiyele sahip olduğunu ifade etti.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Genel Sekreter Asım İdris, Milletvekilleri   Mehmet Çakıcı, Zeki Çeler ve bazı parti yetkilileriyle birlikte  Lefke ve bölgesini ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi.
Ziyarette, patinin Lefke  bölgesiyle ilgili görüş ve politikalarını içeren 'Nasıl Bir Lefke' başlıklı broşür dağıtıldı.

TDP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre ziyaretinde konuşan TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Lefke ve bölgesinin yıllarca unutulmuş bir şekilde adeta kendi kaderine terk edildiğini , Lefke bölgesi ve insanlarının emeği, üretimi, kültürü ile doğal güzelliklerinin hak ettiği değerin karşılığını bugüne kadar  bulamadığını kaydetti.

Özyiğit, turizm, üniversite ve üretim potansiyeli yüksek olan bölgede bu sektörlerin gelişiminin, birbiriyle paralel planlanmak zorunda olduğu,  aksi takdirde bu alanların birbirini aşağıya çekme riski olduğu uyarısında bulundu.

Özyiğit, "Potansiyelini tarihsel zenginliğinden, havasından, denizinden ve toprağından alan bölgenin akılcı ve sürdürülebilir kalkınma politikasına sahip olması bizlerin olmazsa olmazıdır" dedi.

“İMAR PLANI ÇERÇEVESİNDE GELİŞMELİ”

Ülkesel Fiziki Plan’ın hayata geçirilmesinin önemli olmakla birlikte, tek başına yeterli olmadığına dikkat çeken Özyiğit, kısa dönem içinde tüm yerleşim alanlarında imar planlarının mutlaka gündeme gelmesi; Lefke'nin de kendi planını  örgütler ve halkın katılımıyla yapması gerektiğini ifade etti.

“YENİ MADENE KARŞIYIZ”

Lefke ve bölgesinde yeniden maden çıkarma izninin verilmesine açık ve net karşı olduklarını ifade eden Cemal Özyiğit, bölge insanının yıllarca madenin kalıntılarından ve yarattığı tahribattan çok çektiğini, bu konuda yeni maceralara TDP’nin onayı olmadığını söyledi.

Lefke ve bölgesinin sosyo-ekonomik düzeyinin yükseltilmesinin, bölgenin turizm bölgesi ilan edilmesinden geçmekte olduğunu belirten Özyiğit, citta slow üyeliğinin bölge için çok büyük bir fırsat olduğunu, buna uygun yat turizmi ve eko turizminin bölgeye kazandıracağı değerin farkında olarak, çalışmalarını bu yönde yürüttüklerini kaydetti.

KOOPERATİFÇİLİK

Bölgenin değerli topraklarından alınan ürünlerin dünya standartlarının üzerinde olduğunu, bunu avantaja çevirmenin ancak etkin kooperatifçiliğin tesis edilmesiyle mümkün olacağını belirten Özyiğit, etkin kooperatifçilik ve doğru planlamayla  Lefke’nin üretimde marka olacağı bir modeli öngördüklerini ve desteklediklerini ifade etti.

“APLIÇ KAPIS EN KISA ZAMANDA AÇILMALI”

Aplıç Kapısı’nın açılması konusunda olumlu gelişmeler olsa da, geçişlerin henüz başlamadığını belirten Özyiğit, Aplıç Kapısı'nın hem bölgenin gelişiminde, hem de müzakereler açısından önemli olduğunu, bu nedenle gerekli düzenlemelerin yapılıp, kapının en kısa zamanda açılması için baskı unsuru olmaya devam edeceklerini söyledi.

CENGİZ TOPEL HASTANESİ

Cengiz Topel Hastanesi’nin varlığı ve geliştirilmesinin bölge insanı için vazgeçilmez olduğunu kaydeden  Özyiğit, özellikle son dönemde hükümetlerin kademeli olarak uyguladıkları politikalarla ve özellikle doktor sayısını azaltarak, bu hastanenin hizmet kalitesini düşürerek, hastaneyi  yavaş yavaş devre dışı bırakmaya çalıştıklarını iddia etti.

Özyiğit, özellikle Güzelyurt’ta olası bir hastanenin kurulmasının, Cengiz Topel Hastanesi'nin varlığını ve etkinliğini  etkilemeyecek şekilde planlanması gerektiğini kaydetti.

Bu haber toplam 12217 defa okunmuştur
Tdp Genel Başkanı Özyiğit Lefke Bölgesini Ziyaret Etti Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans