Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atun’Dan Ktso’Ya Ziyaret
31 Ağustos 2016 Çarşamba Saat 04:02

Atun’Dan Ktso’Ya Ziyaret

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Kıbrıs TürkSanayi Odası yetkilileri ile biraraya geldi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nı ziyaret etti ve oda üyelerine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Bakan Atun, bakanlığın ana politikasının ülke ekonomisinin büyümesinin sağlanması ile sürdürülebilirlik temelinin güçlendirilmesi ve sanayi sektörünün de kalkınması olduğunu söyledi.

Konuşmasında İhracat teşvikleri konusuna değinen Bakan Atun, teşvikler bütçesinin bu yıl arttırıldığını, bunun önemli olduğunu vurguladı.

Son bir yıldır özellikle Türkiye Ekonomi ile Gümrük ve Ticaret bakanlıklarıyla çok yakın çalıştıklarını anlatan Atun, Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı ile yapılan 18 maddelik anlaşmanın, bugüne kadar yapılan en geniş çaplı anlaşmalardan birisi olduğunu, içerik itibarı ile de ihracata önemli bir hamle yaptırma potansiyeline sahip olduğunu anlattı.

Bakan Atun, bakanlar düzeyinde yapılan 9’uncu dönem ortak komite toplantısı sonucunda Gümrük düzenlemelerinde uyumlaşmaya gidildiğini ve bu yolla ihracatta bu yıl en az %20 artış beklediklerini; yerel ve yöresel ürünlerin de ayni uygulamaya tabi tutulacağını ifade etti.

Atun, KKTC’den temin edilecek portakal, mandalina ve portakal şurupları ile konsantresi Türkiye’den temin edilecek elma ve vişne gibi meyve şurupların serbest dolaşımda bulunan ürünler kapsamına alındığını; bu yolla narenciyemizin konsantresi üzerinden yeni bir endüstriyel kapı aralandığını, bunun doğrudan değerlendirilmesi ile beraber önemli ihraç fırsatı doğduğunu anlattı.

KKTC’den TC’ne gönderilen patates ve enginarlarda gümrük giriş kapılarında Ağır Metal ve pestisit analiz raporları işlemlerinin çok uzun sürdüğü yönde üreticilerin şikayetleri olduğunu anlatan Bakan Atun, Türkiye’de analizi yapılan 238 ağır metal raporunda kalıntı saptanmadığı göz önünde bulundurularak analizlerin Tarım Bakanlığı tarafından Türkiye’ye gönderileceğini söyledi.

Hedeflerinin, Sanayi Strateji Belgesi’nin Bakanlar Kurulu’ndan geçirilerek, KKTC devletinin resmi, sanayi ve kalkınma politikası halini alması olduğunu vurgulayan Bakan Atun, bu konuda son hazırlıkların yapıldığın, bakanlığın, devlet politikasını bu Sanayi Strateji Belgesi üzerine yerleştireceğini söyledi.

KKTC’de fuel-oil ile üretilen elektriğin ekonomik olmadığını söyleyen Bakan, bu çerçevede elektrik enerjisi üretimini çeşitlendirmeye gitmenin kaçınılmaz olduğunu söyledi. AtunBu bağlamda özel veya tüzel kişilere teşvik verileceğini kaydetti.

Konuşmaların ardından Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Sanayi Odası arasında 172 ve 173 numaralı parsellerin Metroloji Laboratuvarı tesis edilmek ve Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın kullanımına verilmek üzere devir antlaşması imzalandı.

Bu haber toplam 11843 defa okunmuştur
Atun’Dan Ktso’Ya Ziyaret Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans