Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UBP Çalkalanıyor!
03 Aralık 2011 Cumartesi Saat 09:40

UBP Çalkalanıyor!

Hükümetin 2011 yılı içerisinde geçeceği yönünde taahhütte bulunduğu Sosyal Sigortalar Yasası, İdari ve Sosyal İşler Komitesi’ne takıldı.

Tasarının Çalışma Dairesi Tüzüğü’ne göre oluşturulması gereken Danışma Meclisi’nde onaylanmaması nedeniyle CTP’nin yaptığı, “Bu yasa tasarısı görüşülemez” itirazına, UBP’li komite başkanı Ergün Serdaroğlu da destek verince ortalık karıştı.


“Mutlaka geçecek” dendi

Başbakan İrsen Küçük, dün katıldığı bir açılışta, önümüzdeki pazartesi günü yapılacak Meclis oturumunda Sosyal Sigortalar ( Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın mutlaka yasalaşacağını söylemişti.


Başbakan İrsen Küçük, TC-KKTC arasında imzalanan Mali İşbirliği Protokolü kapsamında, ilgili tasarının mutlaka yasalaşması gerektiğini defalarca gündeme getirdi.


Dünkü komite toplantısında, muhalefetin itirazına rağmen tasarının Meclis gündemine gönderilmesini bekleyen Başbakan İrsen Küçük, “Ergün Serdaroğlu’nun CTP ile aynı fikri taşıyarak tasarıyı görüşmediğini” öğrenince küplere bindi.


“UBP sabote ediliyor”


UBP Hükümeti’nin bu yolla sabote edildiğini düşünen Başbakan İrsen Küçük, dün oldukça sert tepkiler gösterdi.
“Gerekirse erken seçim” dediği öğrenilen Başbakan İrsen Küçük, Serdaroğlu’nun bu tavrının ardından, hükümet bütçesinin de Meclis’te onaylanmaması olasılığını düşünmeye başladığı belirlendi.


Küçük, yakın çevresine “Gerekirse seçim hükümeti kurar, erken seçime götürürüm” dedi.


Küçük, İstanbul ziyaretini iptal etti


Bu arada Başbakan İrsen Küçük, dün akşam İstanbul’a gerçekleştireceği ziyaretini yoğun programı gerekçesiyle nedeniyle iptal etti. Başbakan’ın iptal gerekçesinin perde gerisinde komitede patlak veren ve partiye sirayet eden krizin olduğu öğrenildi.

Ünverdi: “Serdaroğlu’nu anlayamadım”
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Havadis’e yaptığı özel açıklamada, komite başkanı Ergün Serdaroğlu’nun tasarıyı 3-4 kezdir engellediğini belirterek, “Neden böyle yapıyor, anlayamadım” dedi.


Serdaroğlu’nun, “Tartışılması gerekir” sözlerini de eleştiren Ünverdi, “Daha nesi tartışılacak? 8 aydır benle, 1 yıl da Sayın Tokel döneminde bu yasa tartışıldı. Her Sivil Toplum Örgütü en az üç kez ziyaret edildi. Yasada değişiklikleri de öneriler sonrası yapıldı. Daha ne? Ne kadar tartışılacak?” diye sordu.


Sorumluluk sahibi herkesin bu yasanın hayat bulması için çaba göstermesini isteyen Ünverdi, “Bir an önce tedbir almamız gerek. Sosyal Sigortalar kurumunun bugününe de geleceğine de yazık ediyoruz” ifadesini kullandı.


Serdaroğlu: “Bakanlık ödevini yerine getirmedi”


İdari ve Sosyal İşler Komitesi Başkanı Esat Ergün Serdaroğlu ise, Temsilciler Kurulu gibi bir kuruldan haberleri olmadığını bunu savcılıktan istedikleri görüş sonrası öğrendiklerini söyledi. Yasayı getiren bakanlığın sorumluluklarını yerine getirmediğini bu yüzden böyle bir durumla karşı karşıya kaldıklarını belirten Serdaroğlu, “Eski yasa dikkatlice incelenmemiş. İstersek geçirebilirdik. Bu bakanlıktan kaynaklanan bir eksikliktir” dedi.


Yasayı getiren bakanın hata yaptığını da belirten Serdaroğlu, “Bakanın demek ki dikkatine gelmedi. Art düşünce arıyorlar ama öyle bir düşünce yoktur.”


Serdaroğlu ayrıca Temsilciler Kurulu’nun oluşturulması ve görüş alınmasının komitenin sorumluluğunda olmadığına dikkati çekerek “Bakan bile böyle bir kurulun farkında değildir. Herkes ödevini tam yapmalı. Sayın bakan sivil toplum örgütlerini ziyaret yerine kurulu toplayıp yasayı görüşmeliydi. Benim içim rahat” şeklinde konuştu.


Sınay: “Temsilciler Kurulu geçmediği için görüşmedik”


Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Abbas Sınay konuyla ilgili yaptığı açıklamada herhangi bir yasanın görüşülmesi için temsilciler kurulunun oluşması gerektiğini ve burada tartışılması gerektiğini vurguladı. Çalışma Dairesi’nin mutlaka Temsilciler Kurulu’nda görüşülüp tartışılmasının şart olduğunu söyleyen Sınay, komitede bu konuyla ilgili bir tartışma yaşandığını da doğruladı.


Adem: “Temsilciler Kurulu’ndan geçmediği için geri yollattırdık”


Komite başkan yardımcısı CTP Milletvekili Sonay Adem ise Çalışma Dairesi Yasası’na bağlı bir tüzüğe göre Temsilciler Meclisi oluşturulması gerektiğini, bu Meclis’te çeşitli bakanlıkların yanı sıra, iş dünyası, çeşitli örgütler, 3 işçi sendikası ve üniversitelerden temsilcilerin yer alması gereğinin altını çizdi. Toplantıda tasarının Temsilciler Kurulu’nda onaylanmadan komiteye geldiği için görüşülemeyeceğini ilettiklerini söyleyen Adem, UBP yetkilileri bunu göze alarak yasayı Temsilciler Kurulu’nda görüşülmesi için komiteyi ertelediğini söyledi. Adem, “Başsavcılık Temsilciler Kurulu’nun her halükarda kurulması gerektiği yönünde görüş verdi. Dolayısıyla biz şu anda yasayı uygulayalım mı uygulamayalım mı? Tartışamayız. Tartışmalar sonucundan komite çalışmasını kapattı ve UBP kendi arasında değerlendirecek. Mantıklı olan sonuç bu temsilciler kurulunun süratle toplanması ve görüşmesidir” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu haber toplam 11078 defa okunmuştur
UBP Çalkalanıyor! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans