Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ankara yı yönettiniz Kıbrıs mı kaldı ?
08 Şubat 2011 Salı Saat 02:13

Ankara yı yönettiniz Kıbrıs mı kaldı ?

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın, tüm kesimlerden kendisine biat beklentisi içinde olduğunu iddia etti.

Hükümetin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde çalışan emekçilerin ücretlerine de göz diktiğini öne süren Kışanak, ''Ankara'yı yönetmenizden ne hayır gördük ki Kıbrıs'ı yönetmeye talip oluyorsunuz'' dedi.

Kışanak, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Hrant Dink cinayeti ile ilgili ihmali olduğu öne sürülen kişiler hakkında soruşturma başlatılması yönündeki kararı da olumlu bir gelişme olarak değerlendirdiklerini söyledi. Kışanak, soruşturmanın sağlıklı yürütülebilmesi için, söz konusu kişilerin, bulundukları görevlerden alınmaları gerektiğini öne sürdü.

OSTİM'deki patlamalara değinen Kışanak, Türkiye'de iş güvenliği ve denetim konusunda ciddi sorun yaşandığını söyledi. İnsanların, evlerine bir lokma ekmek götürebilmek için çalıştığı iş yerlerinde ölümü göze aldığını ifade eden Kışanak, ''Türkiye'de 'kar için her şeyi yapabilirsin, buna işçi ölümleri de dahil' anlayışı hakim'' dedi.

İş güvenliği konusunda yeterli önlemi almayan hükümetin, getirdiği ''torba tasarı'' ile bu sorunların daha fazla artmasına neden olacağını ileri süren Kışanak, tasarıda, çocuk işçiliğinin özendirildiğini, iş güvenliği ve iş barışının ortadan kaldırıldığını iddia etti. Kışanak, ''Emeğin hakkının, sermayeye peşkeş çekildiğini'' savundu.

''BAŞBAKAN, BİAT EDİLMESİNİ BEKLİYOR''

Hükümetin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde çalışan emekçilerin ücretlerine de göz diktiğini öne süren Kışanak, ''Ankara'yı yönetmenizden ne hayır gördük ki Kıbrıs'ı yönetmeye talip oluyorsunuz'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kıbrıs'taki protesto gösterisine katılanlar hakkında soruşturma açılması talimatını verdiğini iddia eden Kışanak, şöyle devam etti:

''Nereden, hangi sıfatla alıyorsun bu yetkiyi? Sen ne hakla Kıbrıs'taki yönetime talimat veriyorsun? Bu da yetmiyor, Kıbrıs'a yapılan ekonomik yardımları halkın başına kalkarak, 'besleme' lafını kullanıyor. 'Besleme' lafı ancak ağa ile maraba ilişkisinde olur. Çünkü ağa bütün mülkün, köylülerin de sahibidir. Onlara, karınlarını doyuracak kadar yemek verir, bunun karşılığında marabalarından kendisine sonsuz itaat bekler. Pardon Başbakan, Kıbrıs halkı ağa istemiyor. Kendileri de maraba da değil.

Başbakan, hükümet olarak yapması gerekenler karşısında, tüm kesimlerden kendisine karşı biat etmesi beklentisi içindedir. Acaba Türkiye'de dağıtılan kömür ve makarnalar karşısında yurttaşlardan kaç yıl boyunca kendisine biat etmesini istiyor? Başbakan, tam bir ağa yaklaşımı içinde.''

Bu haber toplam 14287 defa okunmuştur
Ankara yı yönettiniz Kıbrıs mı kaldı ? Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans