Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tp Başkanı Çakıcı, Cnn Türk e konuştu
15 Şubat 2011 Salı Saat 16:22

Tp Başkanı Çakıcı, Cnn Türk e konuştu

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkiler ve KKTC’de kurulan sistem ile demokrasi işleyişi hakkında artık gerçekleri konuşma, duyma, anlama ve bu gerçekler üzerinden doğru tespitler ile icraatlar

Çakıcı, KKTC - TC ilişkisinin sağlıklı temeller üzerine kurulmadığını, Kuzey Kıbrıs’taki demokrasi anlayışında ise sorunlar olduğunu savunarak, bunda hem Kıbrıs’taki, hem de Türkiye’deki hükümetlerin ortak sorumluluğu olduğunu ileri sürdü.

TDP’den verilen bilgiye göre, Mehmet Çakıcı, dün akşam CNN TÜRK kanalında Cüneyt Özdemir tarafından canlı olarak yayınlanan “beşNbirK” adlı haber programına katılarak son siyasi gelişmeleri değerlendirdi.

“KIBRIS TÜRK HALKI YILLARDIR MÜCADELE VERİYOR”

Mehmet Çakıcı, Kıbrıs Türk halkının geçmişte İngiltere, Yunanistan ve Kıbrıslı Rumlara karşı kavga ve savaş vererek var olma mücadelesi verdiğini anımsatarak, “Biz kimliğimizi, atalarımızın bize bıraktığı gibi her şartta devam ettireceğiz. 50 yıl önce atalarımızın kemiklerini çıkarıyoruz halen toprak altından. Kıbrıslı Türkler olarak, bu topraklarda vardık, var olmaya devam edeceğiz” dedi.

Çakıcı, Kuzey Kıbrıs’ta 1974’ten sonra kurulan sistemin “çarpık”, demokrasinin ise “bozuk” olduğunu ileri sürerek, “çarpık” sistem ile “bozuk” demokrasiden 1974’ten sonra görevde bulunan hükümetlerin baş sorumlu olduğunu savundu.

“Yıllarca ‘Türkiye para göndersin, ben partimi koruyayım, yandaşlarımı besleyeyim, partizanlık yapayım, bunun için de Kıbrıslı Türklere uysun ya da uymasın Türkiye ne derse yapayım anlayışı’ bizi bugünlere getirmiştir” diyen Çakıcı, Kıbrıslı Türklerin, son yıllarda bir de sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel “dayatmalarla” karşı kaşıya getirildiğini öne sürerek, tüm bunlara “başkaldıran” Kıbrıslı Türklerin, siyasi partileri, sivil toplum örgütleri, sendikalar, dernekler, birlikler ve toplumun tüm katmanları ile biraraya gelerek, toplumsal varoluş mücadelesi başlattığını kaydetti.

On binlerce kişinin ortaya iki talep koyduğunu, bunlardan birinin; Kıbrıs Türk halkını yok oluşa sürükleyen “dayatma paketin” geri çekilmesi, diğerinin ise kendi kendini yönetme isteği olduğunu kaydeden Çakıcı, “dayatma paketin” Kıbrıs Türk halkının yapısına uygun olmadığını, toplumu yok oluşa sürükleme tehlikesi olduğu uyarısında bulundu.

Çakıcı, “Örneğin Kıbrıs’taki yatırımlar için ihaleler Lefkoşa yerine Ankara’da açılır. Söz konusu ihalelerde yerli işadamları değil, yabancı sermaye faydalanır, Kıbrıs insanı değil, farklı ülkelerin işçileri çalışır ve kullanılan malzeme de yerli ürünlerden değil, yabancı firmaların ürünleri kullanılırsa, bunu kabul edemeyiz” diye konuştu.

“EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 10 BİN DEĞİL, BİN 500 TL”

TDP Genel Başkanı Çakıcı, Kuzey Kıbrıs’ta en düşük memur maaşının TC’li yetkililerin söylediği gibi 10 bin TL değil, bin 500 TL olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’a yaptığı yardım tutarından daha fazla miktarın Türkiye’den yapılan ithalat neticesinde tekrar Türkiye’ye döndüğüne dikkat çeken Çakıcı, “KKTC’de kamu reformu başta olmak üzere birçok reform gerektiği tespitinin doğru olduğunu, ancak bunun Kıbrıslılar dışlanarak değil, Kıbrıs’ın yapısına uygun olarak ve Kıbrıs’la ilgili tüm kesimlerin katılımı ile planlanması gerektiğini” belirtti.
 
“KENDİ KENDİNİ YÖNETME”

Polis Teşkilatı, Sivil Savunma, Merkez Bankası, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı gibi kurumların başına Kıbrıslı Türklerin atanmadığını belirten Çakıcı, “7 üniversitesi bulunan ve halkı % 100 okumuş olan Kıbrıslı Türkler, kendi kendini yönetecek kapasitededir. Kıbrıslı Türkler kendi kurumlarını kendisi yönetmelidir” dedi.

Çakıcı, 28 Ocak’ta gerçekleştirilen “Toplumsal Varoluş Mitingi”nin bir halka ve ülkeye karşı düşmanlık değil, toplumsal varoluş mücadelesi olduğunu kaydederek, mitingde açılan birkaç pankarttan yola çıkarak, genel istencin göz ardı edildiğini ve yanlış bilgiler üzerinden Kıbrıslı Türklere yönelik rencide edici ve yakışıksız söylemlerin kullanıldığını söyledi, bu söylemleri şiddetle kınadıklarını belirtti.

Çakıcı, “250 bin kişilik bir ülkede 40 bin kişi meydanlara inerek hükümeti protesto ediyor. 70 milyonluk Mısır’da 1 milyon kişi sokaklara dökülünce neler olduğunu tüm dünya gördü. Kıbrıs’taki eylem yapan bu oran, 80 milyonluk Türkiye’de 20 milyon insanın miting yapmasına benziyor” diye konuştu.

Bu haber toplam 11061 defa okunmuştur
Tp Başkanı Çakıcı, Cnn Türk e konuştu Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans