Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karpaz Eşekleri Turistik ürün haline getirilmeli
16 Şubat 2011 Çarşamba Saat 17:19

Karpaz Eşekleri Turistik ürün haline getirilmeli

Karpaz Eko Turizm Birliği Başkanı Yusuf Duman, eko turizm açısından büyük önem taşıyan Karpaz’daki eşeklerin turistik bir ürün haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

Duman, “Onları turistik bir ürün haline getirebilirsek bölgeye daha fazla turist gelmesini sağlayabilir ve yerel ekonomiye olan katkılarını artırabiliriz. Bölge insanı, eşekler sayesinde yeni gelir olanakları ve iş imkanları kazanırsa eşeklerin varlığından rahatsız olmayacak, aksine onların varlığından mutlu olacaktır” dedi.

Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Duman, bölgedeki eşeklerin her zaman olumsuz gündem yaratmasından rahatsızlık duyduklarını söyledi. Eşeklerin öldürülmesini şiddetle kınadıklarını kaydeden Duman, sorunun kalıcı olarak çözülmesi gerektiğini belirtti.

Duman, “Kırsal bölgelerin sürdürülebilir kalkınmasında eko turizmin önemi giderek artmaktadır ve doğal yaşamı korumadan ise eko turizm yapmak mümkün değildir” dedi.

Eşeklerin korunması için ilgili tüm kesimlerin biraraya gelip çözüm üretmesi gerektiğini kaydeden Duman, öncelikle bölgedeki tellerin güçlendirilmesi ve telli bölge içerisinde eşekler için ekinler ekilmesi gerektiğini belirtti.

Duman, şöyle devam etti:

“Telli bölge içerisinde yeterli miktarda yiyecek olduğunda dışarıdaki tüm eşekler telli bölgeye alınmalıdır. Eşeklerin bakımlarının sürdürebilir olması için bu amaçla kullanılmak üzere milli park girişi ücretli olmalıdır. Eşeklerin turistik bir ürün haline gelmesi için gözetleme kuleleri yapılmalı ve eşeklerin doğal ortamlarında gözetlenmesi, fotoğraflarının çekilmesi imkanı yaratılmalıdır”.

Bu haber toplam 12204 defa okunmuştur
Karpaz Eşekleri Turistik ürün haline getirilmeli Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans