Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Küçük, Ankara da canlı yayınlara katıldı
18 Şubat 2011 Cuma Saat 16:27

Küçük, Ankara da canlı yayınlara katıldı

Başbakan İrsen Küçük, TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Devlet Bakanı Cemil Çiçek ile görüşmelerinin çok olumlu geçtiğini ve önemli kararlar aldıklarını açıkladı.

İrsen Küçük.  “Ankara’nın KKTC’ye olan ilgisinin ve desteğinin azalmadığını gördük” ifadesini kullandı.

Yatırım bütçesine geçen yıldan kalan 80 milyonun da eklenerek 255 milyon TL’lik kaynağın süratle kullanılması kararı aldıklarını kaydeden Başbakan Küçük, 100 milyonun de reel sektöre destek olarak verileceğini söyledi.

Küçük, yatırım bütçelerinde Ankara kaynaklı olanların ihalelerinin de artık KKTC’de yapılabilmesi  yönünde karar üretildiğini de kaydetti.

TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Ankara’da resmi temaslarda bulunan Başbakan İrsen Küçük, Grand Ankara Rixos Otel’de TRT Haber ve  BRT,  stüdyolarında ise NTV  ve CNBC televizyonlarına canlı yayın konuğu oldu.

“OLUMLU GÖRÜŞMELER”

Başbakan İrsen Küçük, yayınlarda yaptığı açıklamalarda, KKTC’de çalışmalar yürütürken zaman zaman Ankara ile istişare ihtiyacı duyduklarını, bu kez de öyle olduğunu belirterek, “Ankara’nın görüşme talebimize anında yanıt vermesi önemli” dedi.

KKTC’deki sendikal hareketler sırasında bazı küçük gurupların TC ile KKTC arasını açmaya yönelik bazı söylemleri günışığına çıkardığını belirten Küçük, Ankara’nın bundan tedirgin olmasının haklı olduğunu söyledi.

TC Başbakanı Erdoğan ile yaklaşık 45 dakika ve  Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Çiçek ile iki saat süren birer görüşme yaptığını ve bunların çok olumlu geçtiğini ifade eden Başbakan Küçük, “Her iki görüşmede de Ankara’nın KKTC’ye olan ilgisinin ve desteğinin azalmadığını gördük” ifadesini kullandı.

“ÖZEL SEKTÖRÜ KUVVETLENDİRECEK KARARLAR”

Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Çiçek ile olan toplantıda özel sektörü kuvvetlendirecek ve piyasayı canlandıracak kararlar alındığını vurgulayan Başbakan Küçük, yatırım bütçelerine Türkiye tarafından sağlanan 175 milyonluk kaynağa geçen yıldan kalan 80 milyon TL’nin de eklenerek bunun 255 milyon TL’ye çıkarıldığını belirtti.

Bu kaynağın süratle kullanılarak piyasanın canlanmasının sağlanacağını kaydeden Küçük, reel sektörün güçlendirilmesine yönelik de kararlar alındığını; bunların arasında reel sektöre 100 milyonluk kaynağın destek olarak verilmesi de olduğunu dile getirdi.

Küçük, “Piyasalara taze para akacak, yatırım alanları genişleyecek” dedi.

“İHALELER KKTC’DE”

Yatırım bütçelerinin Ankara kaynaklı ve Lefkoşa kaynaklı olarak ikiye ayrıldığını da anlatan Başbakan Küçük, bunlardan Ankara kaynaklı olanların ihalelerinin Ankara’da açılmakta olduğunu, Çiçek ile yapılan görüşmede bu konunun da görüşülerek artık Ankara kaynaklı olan yatırımların ihalelerinin de KKTC’de açılması kararı alındığını söyledi.

KUZEY KIBRIS HAVA YOLLARI İÇİN ÇALIŞAMALR

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Saner’in KKTC’ye dönmediğini de belirten Küçük, Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Çiçek ile Saner’in çalışmalar yaptığını, Kuzey Kıbrıs Hava Yolları’nın TC’de tescili konusunda yaşanan yasal sıkıntıların aşılması için çalışıldığını söyledi.

Küçük, Bayındırlık Bakanı’nın Salı günü yine Ankara’da bu konuda çalışmalar yapacağını ifade etti

“İLİŞKİLER DAHA İYİ OLACAK”

Başbakan Küçük, KKTC-TC ilişkilerinin normale döndüğünü gördüklerini, bundan sonraki ilişkilerin daha da iyi olacağını belirtti.

Geçmiş hükümetler tarafından  imzalanan protokoller  bulunduğuna dikkat çeken Küçük, bütçelerin, hazırlanması sırasında Ankara ile masaya yatırılmakta olduğunu, TC’den aktarılan kaynaklar olduğunu anlattı.

Küçük,i ancak uygulamanın KKTC tarafından yapılmasını masaya yatırdıklarını, bu konuda karar aldıklarını  söyledi.

SU TAŞIMA PROJESİ

Türkiye’den KKTC’ye Su Taşıma Projesi konusunda baraj ihalesine çıkıldığını ve uygulamanın başladığını ancak hukuksal bir sorun nedeniyle durduğunu anlatan Küçük, bu hukuksal sorunun da aşıldığını ve Mart ayında Anamur’da iki Başbakanın buluşarak bunun tanıtımını yapacaklarını söyledi.

Küçük, KKTC’ye yapılacak baraj için de DSİ tarafından projenin yapıldığını ve ihalesine bu yıl içinde çıkılacağını vurguladı.

TC BAŞBAKANI’YLA GÖRÜŞME

TC Başbakanı ile görüşmenin sakin ve olumlu geçtiğini belirten Küçük, ilk görüşme konusunda basının yaptığı yorumlara rağmen TC Başbakanı ile görüşmelerinin her zaman olumlu geçmekte olduğunu söyledi.

DAR GELİRLİYİ KORUMA

Geçen miting öncesi de çağrı yaptığını belirten Küçük, eylemlerin ekonomik pakete yönelik olmasına rağmen aldıkları kararların dünyanın aksine dar gelirliyi korumaya yönelik olduğunu söyledi.

EYLEMLER SİYASİ

Tedbirleri alırken gösterdikleri özene rağmen meydana gelen tepkilerin ve eylemlerin olmasının bunların ekonomik değil siyasi olduğunu düşündürdüğünü ifade eden Küçük, “Bizim aldığımız tedbirler gelir seviyesi yüksek olanlara yöneliktir” dedi.

“HÜKÜMETTE REVİZYON YOK”

Hükümet çalışması  konusunda UBP içinde ve dışında bazı beklentiler olduğunu da belirten Küçük, bunun tamamen  Başbakanın yetkisinde olduğunu ve kendisinin bunun için ortam ve ihtiyaç olduğunu düşünmediğini söyledi. Küçük, “Hükümette revizyon yok” dedi.

Bu haber toplam 1785 defa okunmuştur
Küçük, Ankara da canlı yayınlara katıldı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans