Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gazeteciler Birliği, BRT Özerk olmalı
24 Şubat 2011 Perşembe Saat 17:51

Gazeteciler Birliği, BRT Özerk olmalı

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği ,BRTnin tüm toplumun sesi olarak kamusal yayıncılık görevini hiçbir siyasi baskı altında kalmadan yerine getirmesi gerektiğini belirtti ve kurumun özerk bir yapıya kavuşturulmasının temel hedef olması ge

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK)'nın son günlerde sürekli gerginlikler ve karşılıklı suçlamaların yer aldığı açıklamalarla gündem olmasının, kurumda görev yapan gazetecileri huzursuz ettiği belirtildi.

Gazetecilerin çalışma koşulları ile maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesinin, iş güvencesinin sağlanmasının  söz, fikir ve anlatım özgürlüğünün bir parçası olduğuna dikkat çeken Mutluyakalı, BRT’de ek çalışma yaptırılan gazetecilerin ve BRT çalışanlarının ek çalışma ödeneklerinin keyfi bir şekilde kesintiye uğratılmasının son günlerde yaşanan huzursuzluğun doruğa ulaşmasına neden olduğunu ifade etti.

“Tüm dünyada insanların zorunlu ve angarya çalıştırılması yasalarca engellenmektedir. Ülkemizdeki yasalar da buna izin vermemektedir” diyen Mutluyakalı, özetle şöyle devam etti:

“BRTK Müdürü Özer Kanlı, daha geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Anayasa ve BRT Yasası'na bağlı olduğunu duyurmuştur. Anayasa ve BRT Yasası insanların angarya çalıştırılmasını yasaklamıştır. Çalışanların fazla çalışma saatlerinde kısıntıya giderek, keyfi  ödeme yapılması kabul edilebilir değildir. Evrensel İnsan Hakları Sözleşmesi de dahil birçok uluslararası sözleşmede angarya çalıştırılma yasaklanmışken, BRTK Yasası çerçevesinde çalışanların fazla çalışma saatlerinin eksiksiz ödenmesi, tüm üyelerimiz adına talebimizdir.”

Kurumda sözleşme ve kaşiyeli personelin sözleşmelerinin imzalanmasındaki gecikmenin de kabul edilmez olduğunu kaydeden Mutluyakalı, BRT Yasası’nda değişiklik öngören tasarının da  bir an önce geçirilmesi talebini yineledi.

Mutluyakalı, “BRT'deki sorunların çalışanlar, örgütlü sendikalar, bugünkü ve geçmiş kurum yöneticileri, uzmanların da yer alacağı platformlarda ciddiyetle ele alınması; çok sayıda gazetecinin görev yaptığı bu önemli kurumun artık böylesi tartışmaların, anomalilerin ve gerginliklerin dışında  toplumsal uzlaşı-ortak akıl ile çağdaş bir şekilde yeniden yapılandırılması için mutlaka adım atılmalıdır” dedi.

Bu haber toplam 1678 defa okunmuştur
Gazeteciler Birliği, BRT Özerk olmalı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans