Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan ile sendikalar uzlaşamadı
25 Şubat 2011 Cuma Saat 13:29

Başbakan ile sendikalar uzlaşamadı

Hükümetin uygulamaya koyduğu ekonomik pakete, bu doğrultuda geçirdiği yasalara karşı çıkan ve “ülkenin efendisi olmak istiyoruz” diyen Sendikal Platform’un Başbakan İrsen Küçük’le yaptığı toplantı, uzlaşmaya varılamadan sona

Başbakanlık’ta saat 11.15’te başlayan toplantı 40 dakikada tamamlandı. Toplantıdan sonra platform adına açıklama yapan sendikacılar, beklentilerine karşılık bulamadıklarını dile getirdiler.

Başbakan İrsen Küçük ise basına açıklama yapmadı.

BIÇAKLI: “BİR YILDIR VAROLUŞ KAVGASI VERİYORUZ, DOĞRU OKUNMUYOR”

Kalabalık bir gazeteci grubunun izlediği görüşmenin tamamlanmasının ardından ilk açıklamayı yapan Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, bir yılı aşkın süredir önce sendikalar, sonra sivil toplum örgütleri ve ardından da ÖRP dışındaki tüm muhalefet partilerinin ülkede varoluş kavgası verdiğini belirterek, hükümet edenlerin bunları doğru okuyamadığını, gerekli mesajı almadığını söyledi.

“45 GÜN SONRA GÖRÜŞMEYE ÇAĞRILDIK”

28 Ocak’ta İnönü Meydanı’ndaki mitinge rağmen halkın tepkisinin yine doğru okunmadığını kaydeden Arslan Bıçaklı, 11 Ocak’ta başlattıkları süresiz grevlerden 45 gün sonra Başbakan’ın Sendikal Platform’u görüşmeye çağırdığını belirtti.

“DAYATILAN PAKETİ REDDEDİYORUZ”

Bıçaklı, bugün de Başbakan Küçük’e platformun kararını ilettiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Platformun kararı açık ve nettir. Bize dayatılan paketi reddediyoruz, kabul etmeyeceğiz. Bu paket bugünden itibaren hükümet kararıyla geri çekilecek. Buna ek olarak bugüne kadar bu paketi içeren ve uygulamaya giren yasalar –örneğin kamu çalışanları gibi- geri çekilecek. İkincisi de bu ülkenin efendisi olmak, bu ülkeyi biz yönetmek ve onurumuzla bu ülkede yaşamak istiyoruz.

Bu konularda hükümet karar alıp uygulama yaparsa, biz ondan sonra kendilerine daha önce 23 maddelik öneri paketi verdik, bunları görüşmeye ve bu ülkede her türlü fedakarlığa hazır olduğumuzu söyledik.

Ancak Sayın Başbakan ısrarla ‘bütçede sıkıntı var, memlekette sıkıntı var, bunları nasıl çözeceğiz, oturalım konuşalım, eğer o noktada mutabakat sağlarsak, paketi ve diğer konularınızı sonra görüşürüz’ dedi.”

“TALİMATLARI UYGULAMAYA DEVAM EDECEKLERİNİ ALGILADIK”

Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, toplantının fazla uzun sürmediğine dikkat çekerek, Sendikal Platform’un tavrının açık ve net olduğunu kaydetti, “Hükümette aldıkları talimatlar doğrultusunda uygulamalarına devam edecekler gibi bir mesaj algıladık” diyerek bu noktada görüşecek başka bir şeyleri olmadığını söyledi.

2 MART’TA İKİ İNÖNÜ MEYDANI

Anayasal ve yasal haklarını kullanarak eylemlere devem edeceklerini belirten Arslan Bıçaklı, “2 Mart’ta İnönü Meydanı’nı, bir İnönü Meydanı daha ilave ederek dolduracağız” dedi.

SEYİS: “BAŞBAKAN’DA O HAVA YOK”

Dev-İş Başkanı Mehmet Seyis de, Başbakan’ın dertleşip hala nüfusu bilmediğini söylediğini, kalabalık nüfus olduğunu bildiği için bunu söylediğini belirttiğini ama buna çözüm formülü üretmediğini kaydetti.

Seyis, “40 katır mı, 40 satır mı der gibi ‘ne vereceksiniz onu söyleyin’ diyor. Bu bizim kavga noktamız değildi. Bu paket ve uygulamalar geri çekilecek, daha sonra siyasi ve ekonomik olarak kendi kendimizi yöneterek, kendimize yeterek nasıl yürüyeceğimizi görüşmeye hazır olduğumuzu söyledik ama Sayın Başbakan’da o hava yok” ifadelerini kullandı.

Mehmet Seyis, Başbakan’ın Sendikal Platform’u görüşmeye çağırmasını “2 Mart’a ve nabzı düşürmeye yönelik şov” olarak niteledi.

ELCİL: “BAŞBAKAN’DAN HALKIN TARAFINA GELMESİNİ İSTEDİK”

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ise basına açıklamasında, “Sayın Başbakan’a, UBP hükümetine, halkın yanına gelmesi talebinde bulunduk. Verdiğimiz kavganın doğru, kendisinin durduğu tarafın yanlış olduğunu söyledik. Kendisi Sayın Cemil Çiçek’in ve AKP hükümetinin tarafında duruyor, halkı bir tarafa itiyor. Doğru tarafa gelmesini söyledik” dedi.

“BAŞBAKAN İTFAİYECİ ROLÜNDE…”

Elcil, toplantının 2 Mart’taki nabzı düşürmeye yönelik olduğu görüşünü ifade ederek, “Sayın Başbakan itfaiyeci rolüne soyundu, dolayısıyla Ankara’dan aldığı talimatı yerine getirmek için bugünkü toplantıyı düzenledi diye düşünüyoruz. Herhangi bir gelişme olmadı. Sayın Başbakan ve UBP hükümeti işbirlikçilik yapma konusunda kararlılıklarını devam ettiriyorlar, halkın yanına gelmekten kaçınıyorlar” diye konuştu.

“RAHATSIZ EDİCİ PANKART AÇMAYIN DEDİ”

Başbakan’ın kendilerine 2 Mart’ta yapılacak mitingde rahatsız edici pankart açılmaması talebinde bulunduğunu da  kaydeden Elcil, “Sövgü içermeyen ve platformun 13 maddelik ilkelerine aykırı olmayan tüm pankartların açılabileceğini” ekledi.

Bu haber toplam 1621 defa okunmuştur
Başbakan ile sendikalar uzlaşamadı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans