Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakanlar Kurulu, Çalışma Bakanlığına görev
02 Mart 2011 Çarşamba Saat 18:10

Bakanlar Kurulu, Çalışma Bakanlığına görev

Bakanlar Kurulu, Sosyal Sigortalar’da her ay yaşanan mali sıkıntıların bir an önce aşılabilmesi için yapısal reform yapılması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı görevlendirdi.

“Nerelerin özelleştirileceğini, hangisinin hazır olduğunu ve özelleştirmenin faydalarını” da tartışan Kurul, ivedilikle Özelleştirme Yasası’nın Bakanlar Kurulu’nda görüşülmesini kararlaştırdı.

Bakanlar Kurulu, bugün, Başbakan İrsen Küçük başkanlığında yaklaşık 3.5 saat süren bir toplantı yaptı. Bakanlar Kurulu Sözcüsü Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, toplantıdan çıkarken yaptığı açıklamada, bugünkü toplantıda varoluş mitinginin de değerlendirildiğini ve bazı önemli kararların alındığını söyledi.

Hüseyin Özgürgün, ayrıca, hayatını kaybeden, 20 Temmuz Barış Harekatı sırasında Türkiye hükümetinin sorumlu isimlerinden olan Necmettin Erbakan’a Allah’tan rahmet diledi.

“DEMOKRASİYİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Özgürgün, hükümet olarak tüm kurum ve kuruluşlarıyla demokrasiyi güçlendirmek için çalışmaya devam edeceklerini ve gerekli duruşu göstereceklerini kaydederek, ülkede mitinglerin ilk kez olmadığını, dün de var olduğunu, bugün ve yarın da var olacağını kaydetti.

Hüseyin Özgürgün, güçlü bir demokrasi için bu mitinglerin hem gözeticisi hem de destekçisi olmaya devam edeceklerini, ancak, herhangi bir şekilde bunların demokratik hak arayışı ötesine geçmemesi ve bu çerçevede kalması gerektiğini vurguladı. Sözcü, bunun için herkese görevler düştüğünü, UBP olarak hiç bir zaman ayrımcılık yapmadıklarını, çağdaş ve demokratik yapının çimentosu olmaya devam edeceklerini ifade etti.

“PROVOKASYONLARA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Ülkede kargaşa ve kaos çıkarmak isteyenlere ve provokasyonlara asla izin vermeyeceklerini söyleyen Özgürgün, kendilerini iktidara getiren halkın çıkarları doğrultusunda uygar bir ülke yaratmak için çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

Hüseyin Özgürgün, Anavatan ile ilişkilerin tarihsel bağlara dayalı olduğu ve sarsılmaz nitelik taşıdığı konusunda herkesin bilgisi olduğunu, 3-5 kişinin davranışlarının bunu sarsmaya yetmeyeceğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Özgürgün, Kıbrıs Türkleri ve Anavatan Türkiye arasındaki ilişkileri bozmanın mümkün olmadığını belirtti. Bu kritik günlerde kenetlenme ve güç birliği yapmanın çok önemli olduğunu ve milli birliği kuvvetlendirmenin çok önemli olduğunu kaydeden Özgürgün, temel amaçlarının devlet, hükümet ve halk işbirliği içinde, ülkenin ortak çıkarları için hareket etmek olduğunu söyledi. Bakanlar Kurulu Sözcüsü, ülkenin aydınlık geleceği için bunların şart olduğunu dile getirdi.

“HÜKÜMET OLARAK ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”

Özgürgün, dünyanın çeşitli bölgelerinde hem karışıklıklar, hem kaos, hem de sıkıntıların had safhaya ulaştığını, her yerde bir sıkıntı ve problem olduğunu, gerekli önlemlerin zamanında alınarak ülkede bu tür sıkıntıların yaşanmaması için hükümet olarak çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

Hüseyin Özgürgün, popülist söylem ve sloganların arkasına saklanarak, sorumsuz davranıp tüm kesimleri sıkıntıya sokarak değil, ülkenin hak ve menfaatlerini ilgilendiren konularda, ülkenin tüm kesimlerinin menfaatlerini gözeterek, irade göstererek ve gerektiğinde karar almaktan çekinmeyerek hareket edeceklerini belirtti.

Özgürgün, yarını da düşünmek gerektiğini, bugün bazı tedbirlerin sıkıntı vereceğini ekonomik olarak da sıkıntı yaratabileceğini ancak gelecek düşünüldüğü zaman, ilerisinin çok daha güzel olması açısından bazı tedbirlerin alınmakta olduğunu söyledi.

Kurul Sözcüsü, “bu tedbirlerin de bu anlamda değerlendirilmesini hassaten rica ettiklerini” söyledi.

TAK (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI BAKANLAR KURULU’NDAN GEÇTİ

Hüseyin Özgürgün, Bakanlar Kurulu’nun bugün ayrıca uzun yıllardır yapılamayan TAK (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı kabul edip, Cumhuriyet Meclisi’ne gönderdiğini söyledi.

Özgürgün, şu an çalışmakta olanların yanı sıra bundan sonra TAK’ta görev yapacakları kapsayacak yasa tasarısının, önemli ve hacimli bir yasa olduğunu belirterek, Cumhuriyet Meclisi’nden ivedilikle görüşülmesi ve yasallaşması temennisinde bulundu.

TARIMA DESTEK

Bakanlar Kurulu’nun ayrıca tarımsal üreticiye dönük sıfır faizli kredi desteği programı altında 5 milyon TL’lik faiz farkı kaynağı ayrıldığını kaydeden Özgürgün, “Bunun meydana getireceği kredi hacmi 30 milyon TL civarında olacak” dedi.

SOSYAL SİGORTALARDA YAPISAL REFORM

Bakanlar Kurulu Sözcüsü, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Sosyal Sigortalar’da her ay yaşanan mali sıkıntıların bir an önce aşılabilmesi için alınması gereken önlemleri görüşen Bakanlar Kurulu’nun bu konuda yapısal reform çalışması yapmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın görevlendirildiğini söyledi.

Özgürgün, “Sosyal Sigortalar’ın bugün çok önemli bir kitlesi var. Bunun gelecekte de bir sıkıntı yaşanmaması için bugünden önlemler ve yapısal kararlar alınması lazım” dedi.

İVEDİLİKLE ÖZELLEŞTİRME YASASI

Hüseyin Özgürgün, Bakanlar Kurulu’nun ayrıca özelleştirme yasası ve ilgili bakanlığın bu konuda verdiği bilgileri görüştüğünü kaydetti.

Özgürgün, “Hangi kurumların özelleşeceği, bunların hangilerinin hazır olduğu ve özelleştirme ile sağlanacak faydalar enine boyuna tartışıldı” dedi.

Bakanlar Kurulu’nun ivedilikle Özelleştirme Yasası’nın hazırlanması ve gelecek haftaki toplantıda görüşülmesini kararlaştırdığını kaydeden Özgürgün, ilgili bakandan elde edilen bilgiye göre hazır olan yasanın bir iki noktasıyla ilgili tereddütlerin aydınlanması gerektiğini belirtti.

Bu haber toplam 1907 defa okunmuştur
Bakanlar Kurulu, Çalışma Bakanlığına görev Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans