Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bağış, Kıbrıs Konusunda adil bir tutum bekliyoruz
19 Mart 2011 Cumartesi Saat 12:27

Bağış, Kıbrıs Konusunda adil bir tutum bekliyoruz

Washingtondaki temaslarını sürdüren Türkiye Devlet Bakanı ve Başmüzakareci Bağış, burada Kıbrıs konusunda açıklamalarda bulundu.

Ne kendisinin, ne partisinin, ne de herhangi bir siyasi parti ya da politikacının, Avrupa Birliği için Kıbrıs'tan vazgeçeceğini ifade eden Bağış, “ama Kıbrıs için de Avrupa Birliği’nden vazgeçmeyiz. Çünkü her iki konuda da hukuki dayanaklarımız ve haklarımız var” dedi.

Bu nedenle adil bir tutum beklediklerine dikkat çeken Bağış, asıl meselenin, Kıbrıs’ın Türkiye'yi AB sürecinde kaybetmeyi göze alıp alamayacağı olduğunu kaydetti.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Avrupa Birliği’ne üye olurken Kıbrıs sorununun ön koşul olarak konulmamış olmasına karşın, Türkiye'ye ön koşul olarak sunulmasının çifte standart olduğunun altını çizen Egemen Bağış, Rumların Annan planını reddederek adada çözümü de engellediğini belirtti.

Türkiye'nin AB'yi insanlık tarihinin barış projesi olarak gördüğünü de belirten Bağış, bu projenin ancak Türkiye'nin üyeliğiyle taçlandırılabileceğini söyledi.

Bağış, Türkiye'nin AB'den, adil müzakere süreci, vize konusunda ayrımcı tavır içinde olunmaması, terörle mücadelede daha iyi işbirliği, Kıbrıs konusunda çifte standardın uygulanmaması ve AB Konseyi zirvelerine davet edilmesi noktalarında beklentileri olduğunu da belirtti.

Bu haber toplam 13563 defa okunmuştur
Bağış, Kıbrıs Konusunda adil bir tutum bekliyoruz Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans