Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ankara Nevruz kutlamalarında Kktc de temsil edildi
21 Mart 2011 Pazartesi Saat 16:22

Ankara Nevruz kutlamalarında Kktc de temsil edildi

Türk dünyasında, bahar ayının müjdecisi ve “yeni gün” olarak bilinen Nevruz Ankara’da düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor. Etkinliklerde KKTC de temsil ediliyor.


Gençlik Parkı Ankara Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu’nda düzenlenen etkinlik, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’un Nevruz duasıyla başladı.

Kutlama etkinliklerinde konuşan Türkiye Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Nevruz’un bereket, bolluk ve kardeşlik bayramı olduğunu ifade ederek, paylaşımın önemini vurguladı.

TC Kültür Bakanı Günay, Ön Asya’da günümüzde yaşanan olumsuzlukların nedeninin, üretimin çoğaltılamayıp, adaletli dağıtılmamasından kaynaklandığını söyledi.

Nevruz’un sadece Türklerin, Kürtlerin, İranlıların değil tüm insanlığın bayramı olduğunu belirten Günay, “Nevruz gibi bir bayram, yeniden hayatın doğmaya, ürünün çoğalmaya, yoksulluğun azalmaya başladığı, doğrudan doğruya Yaradan’ın verdiği bir bereketin gününün adıdır” dedi.

Günay, Nevruz’un barışın, kardeşliğin ve dayanışmanın anımsanmasına vesile olmasını da diledi.

Kutlamalar çerçevesinde, bolluğu ve bereketi simgeleyen Semeni tepsisi hazırlandı. Nevruz’un en önemli etkinliklerinden biri olan ateş yakma ve ateş üstünden atlama ise, yağmur dolayısıyla yapılamadı.

TC Kültür Bakanlığı ve Türksoy’un ortaklaşa düzenlediği kutlamalarda, Kazakistan Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Nevruz bayramlarında dostlarına hediye vermelerinin adetten olduğunu belirterek, Ankara’daki Türksoy’a yarım milyon dolarlık bir çek, 17 kişilik bir wolksvagen minibüs ile bir Mercedes 500 araba hediye etti.

Ankara’daki Nevruz kutlama etkinliklerine KKTC’nin Ankara Büyükelçisi Mustafa Lakadamyalı da katıldı.

Nevruz kutlamaları, bu akşam Gazi Üniversitesi’nde düzenlenecek gecede Türksoy ülkelerinin halk dansları ve müzik topluluklarının gösterileriyle devam edecek. Gösterilere KKTC Halk Dansları Topluluğu da katılacak.

Bu haber toplam 12959 defa okunmuştur
Ankara Nevruz kutlamalarında Kktc de temsil edildi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans