Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Talat: Ben Her Zaman Kıbrıslı Türk Oldum
24 Mart 2011 Perşembe Saat 00:28

Talat: Ben Her Zaman Kıbrıslı Türk Oldum

Önce Kıbrıslıydı, Sonra Kıbrıslı Türk, Şimdi de Türk Oldu Şeklindeki İddialara KKTC Eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talattan Cevap Geldi.

WikiLeaks belgelerinde Kıbrıs Rum Kesimi lideri Dmitris Hristofyas'ın "Önce Kıbrıslıydı, sonra Kıbrıslı Türk, şimdi de Türk oldu" şeklindeki hakkında iddiada bulunan KKTC eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'tan iddialara cevap geldi. Mehmet Ali Talat, "Ben her zaman Kıbrıslı Türk oldum. Ne tek başına Kıbrıslı, ne de Türk. Her zaman aynı çizgide kaldım" dedi.
Kıbrıs TV'de konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Talat, "Müzakerelere Annan Planı temelinde başlamış olsaydık, Kıbrıs sorunu 5-6 ay içinde çözülmüş olacaktı. Hristofyas, Annan Planı'nı adeta şeytanlaştırdığı için işleri daha da zorlaştı." şeklinde konuştu. Hristofyas'ı çoğu kez bu konuda uyardığını aktaran ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, "Bunu kendisine çok kez söylediğim halde sıfırdan başlamak istedi. Müzakereleri onun istediği şekilde başlattık. Ben kendisini çok kez uyardım. Eğer görev sürem içerisinde çözüm olmazsa seçimleri kazanamayacağımı ve işlerin daha da zorlaşacağını anlattım. Ama o bunu kabul etmedi." açıklamasında bulundu.
Öte yandan Kıbrıs Rum Kesimi ile İsrail arasında son dönemlerde başlatılan doğalgaz işbirliği çalışmaları hakkında da konuşan Talat, "Güney Kıbrıs artık bir AB ülkesidir. Tek yanlı üyeliği zamanında engellenmeliydi. Engellenmediği için, şimdi AB'nin gücüyle hareket ediyor ve kendi münhasır ekonomik bölgelerinde petrol arama faaliyetlerine girişiyorlar." dedi.
Ayrıca Kıbrıs Türk tarafının böyle bir çalışma içerisine girmesinin engellenebileceğini dile getiren Talat, "Artık bu işler o kadar kolay değildir. Hristofyas'ın da korkusu yoktur. Çünkü arkasında AB vardır. Türkiye de AB ile ilişkilerini dikkate alarak böylesi bir girişim yapar mı bilinmez." ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 13908 defa okunmuştur
Talat: Ben Her Zaman Kıbrıslı Türk Oldum Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans