Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lefke-Aplıç Ve Derinya Kapısı
27 Ocak 2016 Çarşamba Saat 10:07

Lefke-Aplıç Ve Derinya Kapısı

İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy, Lefke/Aplıç ve Derinya sınır kapılarının geçişlere açılabilmesi amacıyla UNDP tarafından açılan proje ihalesinin sonuçlandığını açıkladı.

İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy, Geçiş Kapıları Komitesi’nin Derinya ve Lefke/ Aplıç kapılarındaki çalışmaları kapsamında gelinen son durumla ilgili bir açıklama yaptı.

Akansoy, Lefke/Aplıç ve Derinya sınır kapılarının geçişlere açılabilmesi amacıyla UNDP tarafından açılan proje ihalesinin sonuçlandığını, 2.1 milyon Avro’nun Avrupa Komisyonu tarafından 16 Ocak 2016 tarihi itibarıyla serbest bırakıldığını ifade etti.
İhaleyi kazanan M-Tas & Ahmet KorukoğluLtd.’inher iki kapıda da yolların KKTC’de kalan bölümlerinin projelerini Mart sonuna kadar hazırlamasının öngörüldüğüne işaret eden Akansoy, projelerin hazırlanmasıyla, uygulama için UNDP tarafından ayrıca ihaleye çıkılacağını söyledi.

Her iki kapıda da yolun Güney’de kalan bölümlerinin Kıbrıs Rum tarafının kendi imkanlarıncayapılacağını kaydeden Akansoy, “Derinya’da ara bölgede bulunan ve mesafesi kısa olan yolun genişletilmesi ve asfaltlanmasının ise iki tarafça birlikte yapılması öngörülmektedir” ifadelerini kullandı.

Akansoy şöyle devam eti:
Lefke/ Aplıç kapısının Güney’de kalan bölümünün bir-birbuçuk yılda tamamlanacağının ifade edildiğini kaydeden Akansoy, projenin tamamlanmasıyla birlikte, ara bölgede uygulamanın Rum Yönetimi finansmanı ve UNDP ihalesiyle iki-toplumlu bir konsorsiyum tarafından yapılacağını dile getirdi.

Kapıların açılması için Avrupa Birliği’nin Türk tarafına sağlayacağı mali yardımın sadece yol inşaatlarını kapsadığını ifade eden Akansoy, Yol inşaatı dışındaki diğer ihtiyaçların belirlenmesi için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Çalışmaların çok kısa bir sürede sonuçlanmasının hedeflendiğini belirten Akansoy, “Her iki kapıda da elektrik, telefon/fiber optik, su, telleme gibi altyapı ihtiyaçlarının yanısıra, askeri ve polis muhaceretin ihtiyaçları da sözkonusudur. Bu ihtiyaçların keşif bedellerinin belirlenmesini müteakip altyapı ile ilgili olanlara ek kaynak temin etmek amacıyla Avrupa Birliği’ne başvuruda bulunulacaktır. Diğer masraflar için ise, ayrı kaynak temin edilmesi gerekecektir. Polis Genel Müdürlüğü’nün verdiği bilgiye göre kapılarda görevlendirilmek üzere polis ve sivil memur olarak toplam 70 civarı ek personel istihdam edilmesi gerekmektedir.Lefke/Aplıç bölgesinde kamulaştırma gerekebilecek parseller de belirlneme aşamasındadır” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 12244 defa okunmuştur
Lefke-Aplıç Ve Derinya Kapısı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans