Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Küçük, Ekonomik önlemler etkisini gösteriyor
26 Mart 2011 Cumartesi Saat 13:44

Küçük, Ekonomik önlemler etkisini gösteriyor

Başbakan İrsen Küçük, Hükümeti’nin almak zorunda kaldığı mali ve ekonomik tedbirlerin, mali açığın kapatılması ve ekonominin canlandırılmasına olumlu etkilerinin görülmeye başlandığını bildirdi.

Küçük, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Hükümeti’nin küresel krizin yarattığı zor koşullarda hükümet etmenin bilinç ve sorumluluğuyla görev üstlendiğini hatırlatarak, kararların da bu bilinçle alındığına işaret etti.

İrsen Küçük, alınan önlemler sonucu, devlet gelirlerinde yüzde 20 dolaylarında artış olduğu, bunun da ekonomik yaşamda ileriye dönük olumlu sinyallerin habercisi olarak kabul edildiğini belirtti.

“Beklentimiz, önümüzdeki aylarda turizm sektöründe arzulanan hareketliliğin de ülkemizi daha olumlu koşullara taşımasıdır” diyen Küçük, bu amaçla Başbakanlık’ta oluşturulan, alanlarında söz sahibi, değerli akademisyen, vizyon sahibi ekonomistler bulunan bir ekibin, ülke ekonomisinin yarınlarına yönelik çalışma yaparak hükümete ışık tuttuğunu kaydetti.

İrsen Küçük, ülkede sıkıntı yaratan kayıt dışılığı önlemek amacıyla ülkeye giriş-çıkışlarda azami titizlik gösterildiğini,  yürürlükteki mevzuatlar çerçevesinde önlemlerin kararlılıkla alındığını anlatarak, “Ülkemiz nüfusu üzerindeki tartışmaların son bulacağı, Genel Nüfus Sayımı’nın bu yıl içinde gerçekleşmesi için Devlet Planlama Örgütü’ne gerekli talimatlar verilmiş ve  çalışmalar başlatılmıştır” dedi.

Türkiye’den üç yıl içinde getirilmeye başlanacak “Barış Suyu’nun” ülkedeki içme suyunun karşılanması yanında, özellikle tarım ve hayvancılık sektörlerinde reform niteliği taşıyacağını anlatan Küçük, bu konudaki teknik çalışmaların önümüzdeki günlerde etüd, plan, proje çalışmaları uygulama alanlarında fiilen başlayacağı, deniz seviyesinin 250 metre altından döşenecek borularla yılda 75 milyon metre küp su geleceğini söyledi. Küçük bunun ada için “milat” sayıldığını ve projenin yaşama geçmesiyle KKTC’ni üretim ülkesi olacağını belirtti.

“HER KIBRISLI TÜRKÜN GÖREVİ…”

Başbakan İrsen Küçük, 1974 Barış Harekatı’na kadar Kıbrıslı Türklerin varlık mücadelesine verdiği katkının yanı sıra sonrasında kazanılan özgür ortamda halkın, ekonomik, sosyal, siyasal yönden güçlenmesine, bu topraklarda refahını artırarak devletini yaşatmasına karşılıksız maddi manevi katkı koyan Türkiye’ye tüm bu nedenlerle bir kez daha şükran sunmanın her Kıbrıs Türkü’nün görevi olduğunu söyledi.

KINAMA

“Hal böyleyken, Hükümet olarak alınan tedbirleri bahane ederek sözde sendikal hak arayışına çıkan, bu amaçla halkımızı eylemlere çağıran, tüm uyarılarımıza karşın kimi çevrelerin görmezden geldiği bazı sendika yöneticilerinin gerçek yüzlerini, niyetlerini herkes Brüksel’den görmüştür” diyen Başbakan Küçük,  “Kıbrıs Türkü’nün varlığına, yaşam hakkına yıllarca karşı çıkanlara malzeme olarak, Türkiye’ye dil uzatarak ya da uzatanlara alkış tutarak sendikal yaşama hizmetin nasıl bağdaştırıldığını?” sordu. Küçük, “Bu düşünce sahiplerini eylem ve söylemlerinden ötürü bir kez daha kınar, sağduyuya davet ederim” dedi.

Başbakan Küçük, ülkede sorun varsa çözüm yerinin KKTC ve KKTC mercileri olduğunun bilinmesi gerekliliği üzerinde durarak şöyle devam etti:

“Niyet sorunların aşılması ise, ilgili tarafların diyalogları esastır. Bir araya gelinmeli, tartışılmalı ortak akıl üretilmeli ve yola öylece devam edilmelidir. Herkesin ve her kesimin devletine, insanına yarınlarına duymak zorunda olduğu sorumlulukları vardır.”

İrsen Küçük, Sendikal Platform olarak ses verilemeye başlandığı andan itibaren Hükümet olarak kamuoyu önünde diyalog çağrısını samimiyetle yaptıklarını, teamülleri de çiğneyerek, grev kaldırılmadan görüşme gerçekleştirerek ısrarla uzlaşma aradığını anlatarak, sadece üyelerinin hak ve menfaat arayışına yönelik niyet taşıyanlarla, ülkesi ve ülke insanın çıkarlarını önde tutanlarla, ön şartsız her yerde her ortamda görüşmeye açık olduğunu yineleyerek, gelinen aşamada herkesi sağduyulu ve sorumluluk duygularıyla davranmaya davet etti.

Bu haber toplam 1932 defa okunmuştur
Küçük, Ekonomik önlemler etkisini gösteriyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans