Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hristofyas, Kıbrıs sorunundaki mevcut aşama kritik
27 Mart 2011 Pazar Saat 14:12

Hristofyas, Kıbrıs sorunundaki mevcut aşama kritik

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorunundaki mevcut aşamayı “kritik bir dönemeç” olarak nitelendirdi.

Rum radyosunun haberine göre Yeri sakini kayıp ve ölen Rumlar anısına yapılan anıtın açılışında konuşan Hristofyas, çıkmazın nedeninin, tüm Kıbrıs’ta nüfus sayımı yapılmasını reddeden Türk tarafının tutumunu olduğunu iddia ederek, bu tutumu düşünmeleri için BM ve uluslararası topluma çağrıda bulundu.

Hristofyas, Kıbrıs Rum tarafının, iki toplumlu diyaloğun sunduğu tüm olanakları tüketeceği ve süreç çerçevesinde, zaman takvimleri ve hakemlik olmaksızın, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için mümkün olan her şeyi yapacağını öne sürdü.

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, doğrudan müzakereler çerçevesinde Kıbrıs Rum tarafınca kararlı ve koordineli bir eylemin olması hedefiyle iç cephede birlik ve beraberlik çağrısında da bulundu.

HRİSTOFYAS AKKUYU KONUSUNA DA DEĞİNDİ

Hristofyas konuşmasında Akkuyu Nükleer Santrali’ne de değinerek, deprem bölgelerine, nükleer santral yapılmasının hiç uygun olmadığına ilişkin mesajın TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından alınması gerektiğini savundu.

Başkanlık binasında dün akşam düzenlenen “Dünya Saati” etkinliğinde konuşan Hristofyas, Akkuyu’ya nükleer santral yapılması konusunun, AB Konseyi zirvesinde en yoğun şekilde gerek kendisi ile Yunanistan Başbakanı Yorgos Papandreu ve gerekse Avrupa, Akdeniz’in güney tarafındaki ülkelerin başbakanları ve devlet başkanları tarafından dile getirildiğini kaydetti.

Hristofyas konuşmasında, “iklimsel değişikliğin göğüslenmesi için bütünlüklü bir siyaset uyguladıklarını” da söyledi.

Bu haber toplam 13578 defa okunmuştur
Hristofyas, Kıbrıs sorunundaki mevcut aşama kritik Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans