Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güney Hellimleri sağlıklı değil
28 Mart 2011 Pazartesi Saat 12:36

Güney Hellimleri sağlıklı değil

Rum Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanlığı acil bir genelge yayımlayarak hellim üretiminde standartlara uyulmasını istedi.

Fileleftheros “Yalnız Anglo-Amerikanlar Geleneksel Hellim Yiyor… Hellim Üreticileri Standarda Uymuyor… Hellim İhracatı Bir Yılda Yüzde 17 Arttı” başlığıyla yansıttığı haberinde Rum tarafında yapılan bir araştırmanın sonuçlarına yer verdi.

Gazete gerçekleştirdiği araştırmada, hellim üreticilerinin, bu konuda belirlenen; üretimde küçükbaş hayvan sütünün inek sütünden fazla olmasını (inek sütü oranının yüzde 49’u aşmamasını) öngören standarda uymadıklarını; yerli ve yabancı piyasaya sürülen hellimlerin yalnız yüzde 10’unun standarda uygun olduğunu yazdı.

Rum Süt Endüstrisi Kurumu verilerine dayanarak 2009-2010 döneminde yaklaşık 11 bin 405 ton hellim üretildiğini, bunun 8 bin 905 tonunun 78 süt endüstrisi; geriye kalan 2 bin 500 tonunun da ürettiklerini kendileri işleyen küçükbaş hayvan sütü üreticileri tarafından imal edildiğini belirten gazete, süt endüstrisi tarafından üretilen 8 bin 905 ton hellimin yalnız 837 tonunun, yani yüzde 10’unun standarda uygun olduğuna işaret etti.

Gazeteye göre 2009’da 6 bin 670 ton hellim; toplam 41,2 milyon Euro karşılığında (kilosu 6,18 Euro’dan) ihraç edildi ve ihracatta bir önceki yıla göre yüzde 17’lik artış kaydedildi. Bir önceki yılda toplam 5 bin 685 ton hellim ihraç edilmiş ve toplamda 34,9 milyon Euro elde edilmişti.

Habere göre Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Andonis Pashalidis, Peynir Üreticileri Birliği Başkanı Atho Pitta’ya 17 Mart 2011’de acil bir mektup göndererek bazı süt üretici ve hellim ihracatçılarının; hellim için belirlenen standarda uymamaya devam ettiklerinin saptandığını belirterek birlik üyelerinin, standartlara derhal uymaları bildiriminde bulunulmasını istedi.

Gazete bakanlığın genelgesinin hayata geçirilmesi halinde keçi-koyun sütüne talep artarken inek sütüne talebin azalacağını ve büyük sorunlar yaşanacağını yazdı.

Habere göre peynir endüstrisi; yıl boyunca gereken miktarda keçi-koyun sütü olmadığı için, Hukuk Dairesi’nin yorumladığı şekliyle hellim standardının uygulanamayacağı; üretimin ve dolayısıyla ihracatın yüzde 20 oranında azalacağı gerekçesiyle, küçükbaş hayvan sütü olmadığı dönemlerde daha çok inek sütü kullanımına izin verilmesini istiyor. Gazeteye göre bu kesimde; çıkarlarına önemli ölçüde dokunacaksa hellimin Menşe İsmi Korumalı Ürün (patent) dosyasının geri çekilmesinin daha iyi olduğu görüşü hâkim...

Küçükbaş hayvan besicileri, hellim yapımında keçi-koyun sütünün inek sütünden fazla kullanılmasını talep ediyor ve hellim yapımında kullanılacak inek sütünün yüzde 49’u aşmaması gerektiğini savunuyorlar.

İnek besicileri, hellim yapımında Hukuk Dairesi tarafından benimsenen standardın uygulanması halinde inek sütü kullanımının azalacak olması nedeniyle hellim yapımında inek sütünün yüzde 99’a kadar kullanılabilmesini istiyor. Belirlenen standartta hangi sütün ne ölçüde kullanılması gerektiğinin net olmadığı; yüzde 49 oranının uygulanması halinde inek sütü fiyatlarının çok fazla düşeceği görüşünü ortaya koyuyorlar.

Bu haber toplam 14311 defa okunmuştur
Güney Hellimleri sağlıklı değil Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans