Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lefkoşa Hastanesinden bir ilk
03 Şubat 2011 Perşembe Saat 19:27

Lefkoşa Hastanesinden bir ilk

Sağlık Bakanlığı, 70 yaşındaki bir hastanın hipofiz bezinde yer alan tümörün burun yolu ile yapılan girişimle alındığını açıkladı.

Bakanlık basın bürosundan verilen bilgiye göre, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Beyin Cerrahisi Servisi’nde ilk kez yapılan operasyonu Beyin Cerrahı Op. Dr. Erol Barçın ve ameliyat ekibi gerçekleştirdi.

HASTAYA “HİPOFİZ ADENOMU” TANISI...

Ameliyatla ilgili açıklamada bulunan Op. Dr. Erol Barçın, 70 yaşındaki hastanın, görme bozukluğu yakınması ile tetkik edildiğini ve hipofiz adenomu tanısı konduğunu ifade etti.

Açıklamasında, operasyonla ilgili teknik detay veren Barçın, hipofiz bezinin beyin tabanında ayrı bir cep içerisinde bulunan ve hormon kontrolünü sağlayan küçük bir doku olduğunu, bu bölge tümörlerinin büyüyerek göz sinirlerine bası yaparak görmeyi etkileyip, hormonal bozukluklara da sebebiyet verebileceğini söyledi.

Söz konusu hastada, 2 santim boyutundaki “hipofiz adenomu”, görme sinirlerine bası yaparak ileri derecede görme bozukluğuna sebebiyet verdiğini anlatan Barçın, “Hastamızı 20 Ocak tarihinde ameliyata aldık ve burundan girilerek beyin tabanına ulaşıldı ve hipofizideki tümör boşaltıldı” dedi.

Operasyondaki temel amacın; tümörü alarak görme sinirindeki basıyı kaldırmak olduğunu kaydeden Barçın, bu yöntemin, uygun hipofiz tümörlerinde kullanılan hasta için daha güvenli ve konforlu olan bir uygulama olduğunu belirtti.

Hastanın ameliyattan 4 gün sonra sorunsuz bir şekilde taburcu edildiğini ifade eden Barçın, bu tarz operasyonların bundan sonra da devam edeceğini kaydetti.

BAŞHEKİMLİK: “HASTANEMİZDE YENİ UYGULAMALARI DESTEKLİYORUZ”

Öte yandan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi Servisi’nde ilk kez gerçekleştirilen söz konusu ameliyatı memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden hastane başhekimliği, böylesi yeni uygulamaların yapılmasını teşvik ettiklerini kaydetti.

Bu haber toplam 14663 defa okunmuştur
Lefkoşa Hastanesinden bir ilk Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans