Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Burhan Nalbantoğlu anıldı
04 Şubat 2011 Cuma Saat 15:49

Burhan Nalbantoğlu anıldı

TMT ve TKP kurucularından Dr. Burhan Nalbantoğlu, ölümünün 31’inci yıldönümünde Lefkoşa Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.

Törene Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Başkanı Mehmet Çakıcı ile parti temsilcileri, TMT Derneği, Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği ile Nalbantoğlu’nun mesai arkadaşları ve aile yakınları katıldı.

Törende saygı duruşunda bulunulmasının ardından konuşmalar yapıldı.

Törenin sonunda Burhan Nalbantoğlu’nun kızı Meltem Rasımoğlu’na TMT Derneği Başkan Yardımcısı Celal Bayar tarafından TMT Derneği plaketi verildi.

BAYAR

İlk konuşmayı yapan TMT Derneği Başkan Yardımcısı Celal Bayar, Nalbantoğlu’nun Gazimağusa’da öğretmenlik yaptığı yıllardan itibaren sosyal faaliyetlerin içerisinde yer aldığını, Mağusa Türk Ocağı’nın ve Mağusa İzci Kulübü’nün yönetim görevlerinde bulunduğunu kaydetti.

1947’de tıp ihtisası yapmaya gittiği İstanbul’da da sosyal ve kültürel faaliyetlerde öncü olduğunu ifade eden Bayar, Kıbrıs Türk Kültür Cemiyeti, İstanbul’da Okuyan Kıbrıslı Türkler ve Ankara Kıbrıs Türk Kültür Derneği’nin birleştirilmesinde öncü rol oynadığını anlattı.

Bayar, Nalbantoğlu’nun adada Kıbrıs Rum tedhiş örgütü EOKA ve ENOSIS faaliyetlerinin tırmanışta olduğu dönemde Kıbrıs Türklerinin sosyal ve ekonomik gelişimlerinin yanında, Kıbrıs’ta silahlı ve örgütlü bir mücadeleye girmek için Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) kurulmasında liderlik yaptığını kaydetti.

“TMT’nin kurulması için TC yetkilileri ile adeta her gün boğuşmakta, kapıdan kovulmakta, pencereden girmekteydi. TMT’nin kuruluşuna büyük öncülük ve liderlik yapmıştır” diyen Bayar, Nalbantoğlu’nun
1963- 1969 döneminde TMT komutanlığı yaptığını ve hep ön saflarda yer aldığını anlattı.

Bayar, Nalbantoğlu’nun, 1960 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti Mağusa Milletvekili olarak Temsilciler Meclisi’ne girdiğini, Lefkoşa’nın surlar içindeki ilk Türk hastanesini kurduğunu, 1966 yılında ise Mağusa Türk Hastanesi’ni kurmak için işçilerle ve gönüllü halkla birlikte bizzat çalıştığını kaydetti.

Celal Bayar, Nalbantoğlu’nun 1976’da TKP’nin kuruluşunda da yer aldığını ve öldüğü 4 Şubat 1980’e kadar da milletvekilliği görevini yürüttüğünü ifade etti.

Nalbantoğlu’nun dirayetli, tuttuğunu koparan ve aldığı işi bitiren bir kişi olduğunu belirten Bayar, “Bu devirde Burhan Nalbantoğlu gibi öncülere ne kadar ihtiyacımız olduğunu görmekteyiz. 1971 yılında ise, şu anda kendi adıyla anılan Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin temelini atmak için büyük mücadeleler vermiştir” dedi.

KARAGİL

Aile üyesi Dr. Mehmet Emin Karagil ise, Burhan Nalbantoğlu’nu ancak ölümünden sonra tanıyabildiğini, Nalbantoğlu’nun başarısının kısa sürede çok iş gerçekleştirmesinde yattığını söyledi.

Nalbantoğlu’nun birleştirici, liderlik vasfına haiz olmasına rağmen arka planda durup görev almayı tercih eden bir kişi olduğunu kaydeden Karagil, Nalbantoğlu’nun TKP üyelerini farklı görüşlere rağmen tek bir ideal altında birleştirmeyi başardığını anlattı.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise, Nalbantoğlu’na atıfta bulunarak, bir kişinin ancak yaptıkları ile lider olabileceğini söyledi.

Kıbrıs Türk halkının verdiği mücadele açısından “geldikleri gelenekten” dolayı gurur duyduklarını ifade eden Çakıcı, Nalbantoğlu gibilerin bıraktığı sosyal demokrat yapıyı devam ettireceklerini söyledi.

BOZKURT

Dr. Burhan Nalbantoğlu'nun mesai arkadaşlarından İsmail Bozkurt ise, Nalbantoğlu ile uzun süre yakın dost olmaktan gurur duyduğunu söyledi.

Nalbantoğlu’nın liderlik özelliği olan bir kişi olduğunu, bu özelliğinden dolayı kendisine “Koca Reis” diye hitap edildiğini belirten Bozkurt, Nalbantoğlu’nun TKP’den önce kurulan Halkçı Parti’nin seçimlerinde parti kurucularından olmasına rağmen parti organlarına seçilmemesi üzerinde “demek ki kendimi anlatamadım”  diyerek tepki koymaması ve koyulmasına da karşı çıkmasının ne kadar demokratik ve adil bir kişi olduğunu gösterdiğini belirtti.

Bozkurt, “Bugün toplumun geldiği aşamada, birçok yönde ayrışmaya giden bir dönemde, Nalbantoğlu’nu hasretle anıyorum” dedi.

Bu haber toplam 1716 defa okunmuştur
Burhan Nalbantoğlu anıldı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans