Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akp Başkan yardımcısı Çelik, Kktc duyarlı olmalı
07 Şubat 2011 Pazartesi Saat 14:51

Akp Başkan yardımcısı Çelik, Kktc duyarlı olmalı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, KKTC yönetiminden hassasiyet ve duyarlılık bekliyoruz. Hiçbir yönetim KKTCde Türkiye Cumhuriyetine, Sayın Başbakanımıza karşı böyle bir eyleme göz yumacak bir tavır içerisinde olamaz dedi.

Çelik, AK Parti Genel Merkezi'ne gelişinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Ömer Çelik, KKTC’de Türkiye'ye yönelik tepkilerde bulunulması konusunda yöneltilen bir soru üzerine, ''Kıbrıs'ta bu Türkiye'ye, Türkiye Cumhuriyeti'ne, hükümetimize dönük tepkiler şeklinde örgütlenen birtakım protesto eylemleri vesaire bunlar marjinal tepkilerdir. Bunları düzenleyenlerin kimler olduğunu biliyoruz. Bunların arkasında hangi siyasi oluşumların olduğunu da biliyoruz'' dedi.

KKTC'de nitelik itibarıyla iki tür siyasi oluşum bulunduğunu belirten Çelik, doğrudan adres göstermeyeceğini kaydederek, bu oluşumlardan birincisinin marjinal gruplar olduğunu söyledi.

Ömer Çelik, bunun dışında, giderek KKTC'deki statükodan beslenen, statükonun devamından yana olan geçmişte belli bir işlev görmüş ama giderek küçülen zayıflayan ve siyasi işlevi kalmayan partilerin bulunduğunu ifade etti.

Çelik, şöyle konuştu:

''Şimdi o eylemlerde 'Türkiye bizim işimize karışmasın' gibi birtakım, hükümete karşı, Sayın Başbakanımıza karşı asla kabul edilemeyecek tavırlara giriyorlar. Bunları yapanlar KKTC'nin ne olduğundan, KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti ilişkisinin ne olduğundan haberleri yok.

Bu tip gösterilerin biz Rum tarafında yapılmasına alışığız. Rum tarafında bu tip sloganların, bu tip siyasallaşmaların ortaya konulmasına alışkınız. Çünkü bu Rum tarafının çıkarlarına çok uygun bir söylem ve siyaset yapma biçimi. İlk defa belki de bu kadar çirkin bir şekilde Türk tarafında ortaya konuluyor.

Esasında eylemi yapanlar, birtakım marjinal grupların bir araya gelmesi ya da giderek marjinalleşen birtakım siyasi grupların ortaya koyduğu eylemler. Buna karşı tabii duyarlılığımız şudur; olduğundan çok daha fazla yansıma bulmasının sebebi de nihayetinde bunun Rum tarafında yapılan bu tip eylemlerin Türk tarafında yapılıyor olmasıdır. Burada KKTC yönetiminden hassasiyet ve duyarlılık bekliyoruz. Hiçbir yönetim KKTC'de Türkiye Cumhuriyeti'ne, Sayın Başbakanımıza karşı böyle bir eyleme göz yumacak bir tavır içerisinde olamaz. Göz yumuyor bir tavır içinde olursa buna karşı tedbir alınmazsa bu himaye etmek anlamına gelir ki bu da Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasındaki varoluşsal ilişkiyi anlamamaktan kaynaklıdır. Bu eylemleri yapanlar Türkiye ile KKTC arasındaki ilişkinin varoluşsal bir ilişki olduğunu kavrayamamış, daha çok...''

''O ŞAHSIN BENLE MUHATAP OLMASI İÇİN DAHA ÇOK ZAMAN GEÇMESİ GEREKİR''

Ömer Çelik, ''Sayın Başbakan'ın bu konudaki açıklamaları çok tepki aldı. Bu süreç içindeki ilişkilere zarar verir mi?'' sorusuna, ''Hayır. Tam tersine baştan beri söylediğim gibi Kıbrıs ile Türkiye arasındaki ilişkilere hiçbir zarar vermez. Tam tersine KKTC ile Türkiye arasındaki ilişkilerin ne olduğunu ne olması gerektiğini ve bundan sonra nasıl olacağını daha da güçlendiren bir söylemdir. Onun ötesinde bunları ciddiye alıp da KKTC'de bu tip birtakım marjinal sözde oluşumları oranın birtakım siyasi akımları ile birlikte düşünmek birlikte değerlendirmek doğru olmaz'' yanıtını verdi.

Bu haber toplam 14361 defa okunmuştur
Akp Başkan yardımcısı Çelik, Kktc duyarlı olmalı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans