Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çakıcı, Halkın idaresi baskıyla engellenemez
10 Şubat 2011 Perşembe Saat 15:24

Çakıcı, Halkın idaresi baskıyla engellenemez

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Türkiye hükümet yetkililerinin Kıbrıs Türk halkına yönelik yakışıksız ve rencide edici açıklamalarda bulunduklarını savundu ve bunların kabul edilemez olduğunu söyledi.

Çakıcı, bugün yaptığı yazılı açıklamada, “Son dönemde Kıbrıs Türk halkına yönelik yapılan açıklamalar Türkiye’deki yöneticilere hiç yakışmıyor” ifadesini kullanarak, açıklamaların,  Kıbrıs Türk halkının demokratik tepkisinin anlaşılmadığı, kendi kendini yönetme talebini görmezlikten gelen bir anlayışla yapıldığını kaydetti.

Türkiye Hükümeti yetkililerinin açıklamalarının Kıbrıs ve Türkiye insanları adına üzüntü verici olduğunu savunan Çakıcı, “Söylemler Kıbrıs Türk insanı ile Türkiye insanının arasını açıyor” dedi.

“Cuma günü protesto ettiler, Pazartesi maaşlarını aldılar” diyen Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Cemil Çiçek’in bu açıklamasının Kıbrıs Türk insanını derinden üzdüğünü belirten  Çakıcı, Kıbrıs Türk halkının bu söylemleri hak etmediğini dile getirdi.

Mehmet Çakıcı, sorumsuz düşünce ve söylemlerin Kıbrıs Türk halkı ve Türkiye insanının arasını açacağını iddia ederek, “Kıbrıslı Türklerin ne istediğini, ne dediğini anlamaya çalışmayıp, çok konuşmayı tercih eden bir anlayışın, sürekli olarak çam devirmesini infialle izliyorum” ifadesini kullandı.

Çakıcı, gelinen bu aşamada UBP Hükümeti’nin de ‘gammazcı’ bir hükümet olduğunu, Türkiye hükümetlerine yanlış bilgi vererek, son dönemde iki ülke arasında yaşanan yakışıksız ve çirkin söylemlerden sorumlu olduğunu iddia etti.

“CEVABI HALK VERECEK”

TDP Genel Başkanı Çakıcı, toplumu yok oluşa sürükleyen karar ve uygulamalara; ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel dayatmalara; Kıbrıslı Türklere yönelik yakışıksız ve çirkin açıklamalara en güzel cevabı halkın vereceğini söyledi.

28 Ocak ‘Toplumsal Varoluş Mitinginde’ on binlerce kişinin meydanları doldurarak ortaya koyduğu irade ve başkaldırının, Kıbrıs’ta ve Türkiye’deki hükümetler tarafından anlaşılmadığını savunan Çakıcı, ortaya konan mücadelenin hiçbir halka ve ülkeye yönelik düşmanlık değil, toplumsal varoluş mücadelesi olduğunu belirtti.

Mehmet Çakıcı, kendi kendini yönetmek, kendi kurumların demokratik hakimi olmak adına verilen mücadelenin kararlıkla süreceğini ifade etti.

Bu haber toplam 1904 defa okunmuştur
Çakıcı, Halkın idaresi baskıyla engellenemez Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans