Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yarın 14 şubat sevgililer günü
13 Şubat 2011 Pazar Saat 19:19

Yarın 14 şubat sevgililer günü

Yarın 14 Şubat Sevgililer Günü… Dünyanın ortak olarak kutladığı ender günlerden biri... Var olduğu günden beri insanı insanlaştıran, enerji ve motivasyon sağlayan sevginin simgeleştiği bir gün...

“Sevgi” sözcüğünün en çok dile getirildiği ve sevginin en iyi anlatılmaya çalışıldığı gün… Bu önemli günde sevgiliye söylenecek “seni seviyorum” cümlesi daha bir tılsımlı.

Kimileri için sevgilisiyle güzel ve özel anlar geçireceği, kimilerine göre ise kapitalist sistemin para ve sömürü için uydurduğu günlerden biri.

Ancak görülen o ki her geçen yıl, Sevgililer Günü’nde başta çiçekçiler, kuyumcular ve hediyelik eşya satanlar olmak üzere esnafın yüzü daha da gülüyor.

Teknoloji de sevgiliye sevgiyi anlatmanın yolları arasında; bugün sevgiliye cep telefonu ile yollanacak bir sevgi mesajı veya internet aracılığı ile yollanacak bir e-posta da duyguları paylaşmak için yeterli. Gazeteler de sevgiyi duyurmanın araçlarından biri olarak tercih edilmeye başlandı. Her 14 Şubat Sevgililer Günü’nde azımsanmayacak sayıda kişi gazetelere paralı ilanlar vererek, sevgililerine sevgilerini bu yolla dile getirmeyi tercih ediyor. Sokak aralarına, apartman duvalarına pankart asanlar da oluyor.

“Her gün bugünkü kadar sevgi sözcükleriyle zengin olsa...” diyerek eleştirel bakanları dahi etkisi altına alan Sevgililer Günü, kaynağını bir efsaneden alıyor. M.Ö. 4’üncü yüzyıla dayanan efsaneye göre Roma’da her yıl düzenlenen festivalde çiftlerin kurayla eşleşmesinden rahatsız olan zalim imparator Cladius, genç sevgililerin evlenmelerini yasaklamış. Gerekçesi ise sevgilisi olanın iyi savaşamayacağı... Ancak Rahip St.Valentine, imparatora rağmen genç çiftleri gizlice evlendirmeye devam etmiş ve sonuçta imparator Cladius tarafından idam edilmiş. Rahip St.Valentine’in öldüğü gün olan 14 Şubat da, Sevgililer Günü olarak tarihe geçmiş...

Bu haber toplam 1612 defa okunmuştur
Yarın 14 şubat sevgililer günü Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans