Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YDÜ de Meme kanseri konferansı
13 Şubat 2011 Pazar Saat 19:22

YDÜ de Meme kanseri konferansı

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ), Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nün bilimsel etkinlikleri çerçevesinde geçtiğimiz günlerde YDÜ’de, “Kadınlarda Meme ve Serviks (Rahim Ağzı) Kanserlerinden Korunmada Hemşirelerin Göre

Dr. Güldalı Aybaş, öncelikle meme ve rahim kanserlerinin tüm ölüm nedenleri arasında ikinci sırada bulunduğunu belirtti.

Kadın sağlığında özellikle meme ve serviks (rahim ağzı) kanserlerinin en sık görülen, en çok öldüren kanser türü olmakla birlikte erken tanı ve tedavisi yapıldığında beklenilen yaşam süresini uzatan kanserler olduğunu anlatan Aybaş, tüm dünyada kadınlarda görülen her 10 kanserden birinin meme kanseri olduğunu ve kanser ölümlerinin ilk nedenini oluşturduğunu anlattı. Dr. Aybaş şunları kaydetti:

“Servikal kanserin görülme sıklığına bakıldığında, dünyada 500-900 bin kadının servikal kanser tanısı aldığı ve yarısının yaşamını kaybettiği belirtilmektedir. Dolayısı ile morbidite ve mortalitesi yüksek olan meme ve servikal kanseri önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kanserin erken tanı ve korunmasında sağlık ekibi içinde doktorlar yanında önemli bir yere sahip olan hemşireler tanı ve tarama merkezlerinin yanısıra, tedavi edici merkezlerde de aktif olarak çalışan ve sorumluluk alan sağlık çalışanlarıdır.  Bu nedenle hemşirelerden kanserde riskli grubu tanımlamada, kanserin erken tanı, tarama ve tedavisinde eğitici, danışman ve uygulayıcı  olarak  görev almaları beklenmektedir.”

Bu haber toplam 14844 defa okunmuştur
YDÜ de Meme kanseri konferansı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans