Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Maliye Bakanı Tatar, Akovayı ziyaret etti
13 Şubat 2011 Pazar Saat 19:24

Maliye Bakanı Tatar, Akovayı ziyaret etti

Maliye Bakanı Ersin Tatar bugün Gazimağusa ilçesine bağlı Akova köyünü ziyaret etti.

Gümrük Dairesi Müdürü Mustafa Çobanoğlu, Merkezi İhale Komisyonu Başkanı Selim Gökbörü ile birlikte Akova’ya ziyaret gerçekleştiren Tatar, köy meydanında hayvan üreticisi ve köylülerle bir süre sohbet etti, vatandaşların sıkıntılarını dinledi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre var olan sorunlardan kurtulup, bütçedeki açığı kapatabilmek için elbirliğiyle canla başla çalışmak ve üretmek gerektiğine dikkat çeken Maliye Bakanı Ersin Tatar “Devraldığımız ülke yönetiminde başarılı olabilmek ve sürdürülebilir bir ekonomiye sahip olmak istiyorsak özveriyi birlikte göğüslememiz gerekir” dedi.

Tatar, daha sonra Akova’da enginar ve marul üreticileri ile bazı sığır üreticilerini tesislerinde ziyaret etti. Tatar, enginar ihraç eden üreticileri, dış pazara, özellikle Türkiye’ye ihracat yaparak ekonomiye sağladıkları katkıdan dolayı kutladı, “ülkenin birçok bölgesinde karakteristik toprak yapısı olan kıraç-kayalık (gafgalya) arazide adeta ekmeğini taştan çıkaran” üreticilerle gurur duyduğunu söyledi. Tatar, ekonominin üretici sayesinde ve sabırla düzeleceğini ifade etti.

Maliye Bakanı Ersin Tatar, enginar ürününün 75 milyonluk Türkiye pazarında üretilmeye başlamasına rağmen iklim avantajı ile pazara önce çıkma şansı elde eden KKTC üreticisinin yüzünün güldüğünü ve onların önünü daha da açmak için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini belirtti.

Gümrük Dairesi Müdürü Çobanoğlu’nun daha önceleri ihracatta yaşanan bazı sıkıntıların aşıldığını Türkiye yetkililerinin Mersin ve Taşucu gümrüklerinde uyguladığı kontrol ve standart tedbirlerin üreticilerin paketleme yönteminde ve standartlara uygunluğu belgelemelerindeki gelişmelerle hafifletildiğini ve ihracatçılara kolaylıklar getirildiğini belirtmesi üzerine, Tatar bu konuda da Anavatan Türkiye yetkililerine teşekkürlerini belirtti.

Bu haber toplam 11098 defa okunmuştur
Maliye Bakanı Tatar, Akovayı ziyaret etti Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans