Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güç-Sen Mağusa limanında grev yapıyor
16 Şubat 2011 Çarşamba Saat 12:01

Güç-Sen Mağusa limanında grev yapıyor

Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç - Sen), Mağusa Serbest Limanı’ndaki 4 bin tonluk dökme yükün, kanser yaptığı ve uyarılarına rağmen kaldırılmadığı gerekçesiyle Gazimağusa Gümrük Şube Amirliği’nde eyleme gitti.

Gazimağusa Şube Amirliği çalışanları “Rıhtıma İnmeme” adı altında gerçekleştirdikleri eylemde, sadece binada hizmet verirken, bina dışındaki gerekli işlemleri yapmıyor.

ÇETO

Güç - Sen Başkanı Memduh Çeto, eylemle ilgili olarak yaptığı açıklamada, 19 Ocak tarihinde, kanser yapan ve cam kumu olarak bilinen dökme yük için eylem yaptıklarını belirterek, bu tarihten önce Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un bu iddialara katılmadığını açıkladığını, ancak uzman raporunun görüşlerini teyit ettiğini kaydetti.

Çeto, Türkiye’den Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Çağatay Güler’in 31 Ocak’ta KKTC’ye gelerek, verdiği konferansın ardından konuyla ilgili bir rapor hazırladığını ve söz konusu ham maddenin kanser etkisi bulunduğunu raporunda belirttiğini ifade etti.

Başta cam sanayii olmak üzere yaygın olarak kullanılan ham maddenin suyla temas etmesi halinde kanser etkisi yaptığını söyleyen Çeto, aldıkları duyumlara göre 4 bin tonluk yükün İtalya’ya götürülürken, su aldığı için özelliğini yitirdiğini, kendi ülkesi de geri almadığı için yükün Serbest Liman’a boşaltıldığını ifade etti.

Prof. Dr. Çağatay Güler’in raporunu, 2 Şubat’ta Başbakanlık, Maliye, Ekonomi ve Enerji, Turizm Çevre ve Kültür bakanlıkları ile ilgili dairelere gönderdiklerini ve yükün kaldırılması için 16 Şubat tarihine kadar süre verdiklerini kaydeden Çeto, yükün kaldırılamaması üzerine bugün eyleme gittiklerini söyledi.

Ortada 4 bin tona yakın cam kumu olduğunu ve bunun taşıma maliyetinin yüksek olduğunun farkında olduklarını kaydeden Çeto, “Bu bizim sorunumuz değil, bunun buraya dökülmesi iznini verenler, devlet bunu temizlemekle sorumludur” diye konuştu.

Sağlıklarının tehdit altında olduğunu, o yüzden sadece gümrük binası içinde hizmet verdiklerini kaydeden Çeto, “Biz dışarı çıkıp o havayı solumak istemiyoruz. Sağlığımız düşünmeyenlere de bu şekilde mesaj veriyoruz” dedi.

Eylemlerinin kesinlikle vatandaşlara yönelik olmadığını söyleyen Çeto, konteynerlerin gümrük işlemlerini Serbest Liman’ın dışında bir noktada yapmaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 1935 defa okunmuştur
Güç-Sen Mağusa limanında grev yapıyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans