Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayvancıların Yol kapatma eylemi sona erdi
18 Şubat 2011 Cuma Saat 16:53

Hayvancıların Yol kapatma eylemi sona erdi

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, Lefkoşa’da Gazeteci Kemal Aşık Caddesinde yaptığı “yol kapatma eylemini” sonlandırdı.

Yaklaşık 3 saat caddeyi araçlarıyla trafiğe kapatan Birlik üyeleri, yolu kapattıkları traktörler ile iş araçlarını yol kenarlarına çekti ve yolu trafiğe açtı.

Polisin, “araçlarınızı kaldırın, kurallara uyun, hak ararken başkaların haklarına engel olmayın” uyarılarına rağmen yolu uzun süre kapatan ve oturma eylemi de yapan Birlik üyeleri, daha sonra “sesimizi duyurduk, eylemlerimize başka yerleri kapatarak devam edeceğiz” diyerek araçlarını yoldan kaldırdı.

Birlik, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı önünde dün başlattığı eyleme ise devam ediyor. Dün gün boyunca ve gece de sabaha kadar Bakanlık önünde araçlarıyla kalan eylemciler, buradaki eylemini sorunları çözülene kadar sürdürmekte kararlı…

NAİMOĞULLARI

Bakanlık önünde basına ve Birlik üyelerine konuşan Birlik Başkanı Mustafa Naimoğulları, üreticiler olarak bazılarının söylediği gibi şov peşinde olmadıklarını, eylemin de siyasi olmadığını belirterek, tek dertlerinin ekmek olduğunu vurguladı.

Naimoğulları, Birliğin efendice yaptığı eylemini polisle karşı karşıya gelmeden saygılı bir şekilde sürdürdüğünü, kimse ile bir dertleri olmadığını, efendice hakkını aradıklarını belirterek, eylemlerinin başka yöne çekilmesi ya da üzerlerine saldırılması halinde kendilerinin de saldırılarının büyük olacağını, eylemin boyutunun büyüyeceğini söyledi.

Hayvancıların ve üreticilerin sorunları çözülmezse eylemlerin katlanarak büyüyeceğini ifade eden Naimoğulları, ülkedeki tüm üreticilerin birlik olduğunu, toplantı yaptığını ve birlikte hareket etme kararı aldığını belirtti ve Pazartesi gününden itibaren daha büyük eylemlerin söz konusu olduğunu dile getirdi.

“SAYIN TÖRE BU İŞİ BİLMİYOR”

Mustafa Naimoğulları, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre’nin tarımdan anlamadığını, bu işin erbabı olmadığını ve bu işi bilmediğini savunarak, “Bu işi bilenler yapsın, yanlışlardan dönülsün yoksa eylemlerimiz katlanarak büyüyecek” dedi.

Üreticilerin birlik ve beraberlik içinde haklarını koruyacağını ifade eden Naimoğulları, üreticiler olarak her zaman diyaloğa açık olduklarını, ancak karşılarında anlayışsız bir anlayışın olduğunu ileri sürdü ve sorunlarına çözüm bulunana kadar eylemi sürdürmekte kararlı olduklarını söyledi.

ESAS GÜÇ HALKTIR

Naimoğulları, ülkenin gelişmesinin, üretimin desteklenmesi ve güçlendirilmesiyle olabileceğini, bu yüzden ülkedeki üreticilerin desteklenmesi gerektiğini ifade ederek, makamların kimsenin malı olmadığını, koltuklarda oturanların o koltuklara halkın gücüyle geldiğini, esas gücün halk olduğunu belirtti ve halkın da o koltuklardakileri indirebileceğini kimsenin unutmamasını istedi.

Tunus ve Mısır’da halkın gücünün neler yapabileceğini herkesin gördüğünü söyleyen Naimoğulları, kimsenin üreticiler üstünden siyaset yapmamasını, üstlerine çok gelinmesi durumunda kendilerinin de gücünü göstereceğini dile getirdi.

Eylemi çeşitli noktalarda büyüteceklerini ifade eden Naimoğulları, bu ülkede kimsenin hayvancıya ve üreticiye “faşist” ya da “siyasi eylem yapıyorlar” diyemeyeceğini belirterek, “Hayvancının, üreticinin sorunlarını çözemezseniz gideceksiniz” dedi.

Bakan Töre’ye hitaben Bakanlık karşısına asılan yazıyı okuyan Naimoğulları, “Bizim bitişimizin sebebi sensin, senin gidişinin de sebebi biz olacağız” dedi ve bundan sonra tarım alanında kendilerine sorulmadan karar alınamayacağını savundu.

Hayvancılara yapılan doğrudan gelir desteğine de değinen Naimoğulları, verilen paradan kimin ne aldığının belli olmadığını, bakanlıkta bulunan sistemin yetersiz olduğunu, hak edenin de etmeyenin de katkıdan aldığını savunarak, bu konuda Bakanlığa ve Veteriner Dairesi’ne eleştirilerde bulundu.

Bu haber toplam 1735 defa okunmuştur
Hayvancıların Yol kapatma eylemi sona erdi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans