Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hava-Sen açlık eylemlerine başlayacak
21 Şubat 2011 Pazartesi Saat 13:16

Hava-Sen açlık eylemlerine başlayacak

Hava-Sen Başkanı Buran Atakan, KTHY mağdurları için açlık eylemleri başlatılacağını açıkladı.

Hava-Sen yetkilileri, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP)’yi ziyaret ederek Genel Başkan Mehmet Çakıcı ve parti yetkilileriyle görüştü.

Sendika Başkanı Buran Atakan, ziyarette yaptığı konuşmada, KTHY mağduru Hava-Sen mensuplarının, “kurumları kaldıran, çalışanları işten atan” diye nitelediği Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümetine karşı dimdik ayakta olacaklarını söyledi.

Atakan, “talimat aldığı noktayı mutlu etmek için hareket eden Küçük hükümetinin halka artık verecek bir şeyinin kalmadığını” iddia etti.

Eylül ayından beri maaş alamayan, Ekim ayından beri işsizlik parası alamayan insanların ülkede kalmaya ve göç etmemeye kararlı olduklarını söyleyen Atakan, halktan gıda yardımı kampanyası ile gıda yardımı toplandığını ve yakın zamanda bir de maddi yardım kampanyası başlatabileceklerini kaydetti.

Atakan, “hükümetin sokaktaki atıl insanları görmezden gelirken devlette kimi işe alacağını düşündüğünü” iddia ederek, hiçbir hükümetin dünyada bu güne kadar böylesi bir insafsızlık yapmadığını ileri sürdü ve açlık eylemlerine başlayacaklarını bildirdi.

TDP’yi, mecliste konuyu gündeme taşıyarak gerekirse olayı meclisi boykot etmeye dahi götürerek Hava-Sen’e destek olmaya çağıran Atakan, bugüne kadar vermiş olduğu destekten dolayı TDP yetkililerine teşekkür etti.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise, KTHY mağdurlarının durumundan acı duyduklarını belirtti ve bunun KKTC tarihinin en önemli travmalarından birisi olduğunu söyledi.

Yeni bir şirket kurulması adımlarının da “isim benzerliği nedeniyle” fiyaskoyla sonuçlandığını, eski çalışanların maddi haklarının sağlanması ve korunmasının gerçekleştirilemediğini kaydeden Çakıcı, kendilerinin de içinde bulunduğu komitenin “KTHY’nin nasıl kurtarılacağı” hakkındaki raporu hükümete sunmasına rağmen bunun kale alınmadığını söyledi.

KTHY’nin sistematik ve bilinçli bir şekilde batırıldığını savunan Çakıcı, daha önemlisi çalışanların mağduriyetlerinin giderilemediğini ifade ederek, şu an için “zorla yaşatılmaya çalışılan” UBP hükümetinin halk desteğini kaybettiğini ve istifa etmesi gerektiğini ileri sürdü.

2 Marttaki mitingde tüm engelleme girişimlerine karşın etkin bir şekilde yer alacaklarını bildiren Çakıcı, yeni bir “paket” yerine insanların mağduriyetlerini dikkate alan bir “program”ın gerekli olduğunu, ayrıca Kıbrıslı Türklerin kendi kurumlarının efendisi olana dek mücadelenin sürmesi ve parti ile kişisel çıkarların bir kenara bırakılması gerektiğini söyledi.

Çakıcı, HAVA-SEN’e yönelik desteklerinin süreceğini ve mağduriyetlerinin giderilmesi adına seslerini duyurmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 1613 defa okunmuştur
Hava-Sen açlık eylemlerine başlayacak Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans