Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Küçük, 60 Bin Öğrenci ve 1 Milyon Turist
22 Şubat 2011 Salı Saat 02:41

Küçük, 60 Bin Öğrenci ve 1 Milyon Turist

Başbakan İrsen Küçük, kalkınmada öncelikli iki sektör olarak Eğitim ve Turizmi seçtiklerini belirterek “Eğitimde hedeflediğimiz 60 bin öğrenci ve turizmde hedeflediğimiz 1 milyon turist hayal değildir” dedi.

Başbakan Küçük, Türkiye ile işbirliği halinde bu hedeflere ulaşılmasıyla birlikte bütçe açıklarının kapanarak KKTC’nin çok daha güçlü bir noktaya geleceğini söyledi.

Başbakan İrsen Küçük bugün, KKTC üniversitelerinin Avrupa yüksek öğretim alanı içinde yer alma çalışmaları kapsamında adaya gelen Türkiye Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Atilla Eriş ve Türkiye Yükseköğretim Akademik Değerlendirme ve Kalite Geliştirme Komisyonu (YÖDEK) Başkanı Prof. Dr. Mehmet Durman’ı kabul etti.

Meclis çalışmaları nedeniyle Meclis Şeref Salonu’nda gerçekleştirilen kabulde Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile Yükseköğretim Planlama Denetleme Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu’nun (YÖDAK)  Başkanı Prof. Hasan Ali Bıçak da hazır bulundu.

BAŞBAKAN İRSEN KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük yaptığı konuşmada, hükümet olarak eğitime büyük önem verdiklerini ve bu alandaki çalışmaları yakından takip ettiklerini vurgulayarak sözlerine başladı.

1970’li yılların başında kendisinin de bakan olarak görevde olduğu dönemde Mağusa’da bugünkü DAÜ’nün temellerini oluşturan Yüksek Okul’un kurulması yönünde karar aldıklarını anımsatan Başbakan Küçük, aradan geçen 40 yıla bakıldığı zaman KKTC’nin şu anda dünyaca tanınmış 6 üniversiteye ulaştığını, 7. üniversitenin ise kurulma aşamasında olduğuna işaret ederek “Bu o zaman verdiğimiz kararın ne kadar doğru olduğunun en güzel göstergesidir” dedi.

YÖK ve YÖDEK heyetlerinin KKTC’yi ziyaretleri ve bu alanda yürütülen işbirliğinin, hükümet olarak yaptıkları çalışmalara hız kazandırıp büyük bir güç vermekte olduğunu ifade eden Başbakan Küçük, bu çalışmaların artırılarak devam ettirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Kalkınmada öncelikli iki sektör olarak “Eğitim” ve “Turizm”i seçtiklerini, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da işaret ettiği gibi eğitimde 60 bin öğrenci ve turizmde hedefledikleri 1 milyon turiste ulaşmanın hayal olmadığını ifade eden Başbakan Küçük, şu anda eğitimde 40-42 bin öğrenciye, turist sayısında ise 400 bin sayısına ulaştıklarını belirtti. Bu nedenle eğitimde ve turizmde hedeflenen noktalara, Türkiye’yle işbirliği içinde ulaşacaklarına olan inancının tam olduğunu dile getiren Başbakan Küçük, bu hedeflere ulaşılmasıyla birlikte bütçe açıklarının kapanarak KKTC’nin çok daha güçlü bir noktaya geleceğini söyledi.

Başbakan Küçük Türkiye’ye gerek eğitim gerek diğer alanlarda verdiği desteğe teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Bu haber toplam 1681 defa okunmuştur
Küçük, 60 Bin Öğrenci ve 1 Milyon Turist Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans