Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özgürgün,Stefanu açıklamalarını kınadı
24 Şubat 2011 Perşembe Saat 12:59

Özgürgün,Stefanu açıklamalarını kınadı

Özgürgün, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Rum ve Marontilere ait ibadet yerleri konusunda söylediklerine ilişkin Rum Yönetimi Sözcüsü Stefanu’nun yaptığı açıklamaları kınadı.

“Bakanlığımız tarafından kamuoyuna duyurulmuş olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan Rum ve Maronitlere ait ibadet yerlerinin kullanımına dair prosedürde yapılan değişikliğe ilişkin olarak GKRY Sözcüsü Stefanu tarafından kullanılan yakışıksız ifadeleri esefle kınamaktayız. KKTC’nde yaşayan Rum ve Maronitleri bugüne kadar siyasi propaganda malzemesi olarak görmüş ve suistimal etmiş olan Rum yönetiminin, KKTC Hükümeti’nin bu konuda attığı her olumlu adımdan rahatsız olması aslında bizler için sürpriz değildir.

KKTC Devleti her zaman dini özgürlükler de dahil olmak üzere insan haklarına ve evrensel değerlere saygılı olmuştur. Bu konuda ciddi eksikleri bulunan esasen AB üyeliğiyle övünen GKRY’dir. KKTC vatandaşlarının, başta Hala Sultan Camisi olmak üzere, Güney’de bulunan ibadet yerlerine erişimine keyfi kısıtlama getiren, Güney’de bulunan Müslüman-Türk mirasının sistematik bir şekilde yok edilmesine göz yuman, Güney’de yaşayan Kıbrıslı Türkler için Türk dilinde eğitim verecek bir okul açılmasını on yıllardır engelleyen ve ırkçılığın artması karşısında hiçbir somut adım atmayan Rum liderliği, dini özgürlükler dahil insan hakları konusunda bizi eleştirecek veya akıl verecek bir durumda değildir.

KKTC Devleti, çağdaş ve demokratik yapısıyla ve hukukun üstünlüğüne olan bağlılığıyla, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm insan hakları konularında ilkeli yaklaşımını korumakta kararlıdır. Rum tarafı, bu konulardaki ciddi eksikliklerini düzeltmek konusunda samimi ise KKTC Devleti’nin uygulamalarını örnek alması yeterli olacaktır. Çağdaşlık ve demokrasi, ortaklık devletini gasp etmek suretiyle tek başına tanınmış bir devlete sahip olmaktan veya gayrı yasal bir şekilde AB’ne üye olmaktan değil, evrensel değerlerin hem yönetim hem de halk tarafından benimsenmesinden geçmektedir. Görünen o ki, bu konularda GKRY’nin kat edeceği daha çok uzun bir mesafe bulunmaktadır.”

Bu haber toplam 1868 defa okunmuştur
Özgürgün,Stefanu açıklamalarını kınadı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans