Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kktc ye usulsüz girenler tesbit edildi!
01 Mart 2011 Salı Saat 15:20

Kktc ye usulsüz girenler tesbit edildi!

Yapılan araştırma ve incelemeleri sonucu 2010’un Haziran ayından itibaren usulüne uygun olmayan şekilde ve özellikle Türkmenistan uyruklulara ön izin verilerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’ye girişler tespit edildiğini bildirdi.

Bakanlık olarak konuyla ilgili gerekli tüm önlemlerin alınarak konunun Başsavcılık ve Polis Genel Müdürlüğü’nün bilgisine getirildiği, soruşturma başlatılmasının sağlandığı ifade edilerek, bu konumdaki insanların 10 Mart 2011 tarihine kadar muhaceret cezasız ve mağduriyetleri giderilerek ülkelerine geri gönderileceği açıklandı.

Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Birimi’nden yapılan açıklamada, konuyla ilgili iddialar üzerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak konu hakkında kamuoyuna bir açıklama yapma ihtiyacı duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, ülkede faaliyet gösteren ve Bakanlık tarafından tespit edilen birkaç kişi ve şirket tarafından çalıştırılmak amacıyla KKTC’ye getirilen insanların, iddiaya göre 180 civarında Türkmenistan uyruklu insanın, bu uygulama sonucu mağdur duruma düştüğü kaydedildi.

Yazılı açıklamada, usulsüz olarak verilen ön izinler soncu çalışma izni almalarına imkan bulunmayan bu insanların 10 Mart 2011 tarihine kadar ülkelerine muhaceret cezasız ve mağduriyetleri giderilerek geri dönmelerinin sağlanması amacıyla bakanlık olarak gerekli tedbirler alındığı ifade edildi.

Açıklamada, bu konudaki Bakanlık kararının, mağdur olan bu insanları KKTC’ye getiren işverenlere sözlü ve yazılı olarak da tebliğ edildiği belirtildi.

Bu haber toplam 13372 defa okunmuştur
Kktc ye usulsüz girenler tesbit edildi! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans