Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kktc su projesi temeli atıldı
07 Mart 2011 Pazartesi Saat 17:30

Kktc su projesi temeli atıldı

Türkiyeden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (Kktc)ne Su Götürmek İçin Mersinin Anamur İlçesinde Yapılacak Olan Alaköprü Barajının Temel Atma Çalışmaları Sürüyor.

Türkiye'den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'ne su götürmek için Mersin'in Anamur ilçesinde yapılacak olan Alaköprü Barajı'nın temel atma çalışmaları sürüyor.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun da katılacağı tören için tüm hazırlıklar tamamlandı. Türkiye Çevre ve Orman Bakanlığı'nın, "deniz geçişinin" dünyada ilk kez uygulanacağı 'KKTC İçme Suyu Temini Projesi'yle, 50 yıllık perspektifte su ihtiyacının karşılanacağı bildirildi.

Projenin, Türkiye kara sınırları içerisinde kalan kısmının Mersin'in Anamur ilçesindeki Dragon Çayı üzerinde inşa edilecek Alaköprü Baraj rezervuarından, sabit debi esasına göre yıllık 75 milyon metreküp suyun Akdeniz kıyısındaki dengeleme deposuna basınçlı boruyla isale edilmesini kapsıyor. Proje kapsamında, Türkiye tarafında Anamur Dragon Çayı üzerinde temelden 93 metre, akarsu tabanından 88 metre yükseklikte, ön yüzü beton kaplamalı ve eteğinde 26 megawatt kurulu gücünde bir HES bulunan kaya dolgu tipinde ve toplam 130,5 milyon metreküp depolama hacimli Alaköprü Barajı ve HES tesisi bulunacağı, 23 kilometre uzunluğunda ve bin 500 milimetre çapında düktil demir borulardan oluşan isale hattının, 10 bin metreküp hacminde Dengeleme Deposu yapılacağı da aktarıldı.

Projenin KKTC tarafında ise Güzelyalı bölgesinde 5 megawatt gücünde Güzelyalı Pompa İstasyonu, 3 bin 157 metre uzunluğunda ve bin 400 milimetre çapında düktil demir boru terfi hattı, temelden yüksekliği 65 metre, akarsu tabanından 58 metre yükseklikte olan 26,5 milyon metreküp depolama hacimli Geçitköy Barajı ile 16,40 megawatt kurulu gücünde Geçitköy Pompa İstasyonu yapılacak.

Bu haber toplam 14134 defa okunmuştur
Kktc su projesi temeli atıldı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans