Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
23 Mart İkramiyesi 200 Bin TL
08 Mart 2011 Salı Saat 18:11

23 Mart İkramiyesi 200 Bin TL

KKTC Devlet Piyangoları’nın 9 Şubat ve 2 Mart çekilişinde büyük ikramiye talihlilerinin bulunamaması nedeniyle her iki çekiliş ikramiyesinin yarısının 23 Mart çekilişine aktarılarak bu tarihteki büyük ikramiyenin 200 bin TL olarak beli

Piyangolar Sorumlusu Mustafa Piro tarafından yapılan açıklamaya göre, 23 Mart’ta gerçekleşecek çekilişte 200 bin TL büyük ikramiye yine talihlisini bulamazsa, bugüne kadar uygulandığı gibi üçüncü çekilişte  büyük ikramiye çıkana kadar çekiliş devam edecek.

Açıklamada, Devlet Piyangoları’nın devreden bilet sistemiyle ilgili uygulamanın 20 Nisan 2006 tarihinden beri değişmediği ifade edilerek, bu uygulamaya göre herhangi bir çekilişti büyük ikramiye çıkmaması halinde yarısının bir sonraki çekilişe eklendiği kaydedildi.

Halen yürürlükteki uygulamaya göre, büyük ikramiye çıkmayan ve yarısı bir sonraki çekilişin büyük ikramiyesine eklenenden geriye kalan yüzde 50’nin vergisi düşülerek spor fonuna aktarıldığı kaydedilen açıklamada, 2006 öncesinde çıkmayan tüm biletlerin hazineye kaldığı, ancak 2006’dan sonra devir uygulaması yapıldığı hatırlatıldı.

Son günlerde bir basın kuruluşunun Devlet Piyangoları devir sistemiyle ilgili haberlerinin Piyangolar Birimi’ne ve devlete zarar verdiği de kaydedilen açıklamada, “Söz konusu basın kuruluşunun iddia ettiği gibi geçmişte hiç bir dönemde, hiç bir zaman büyük ikramiyenin çıkmaması durumunda tamamının bir sonraki aya devri söz konusu değildir. Bu tarz haberler bizler için üzücüdür. Ancak  yapılan yanlış ve yalan haberler ile ilgili hukukçularımız çalışmalarına başlamıştır” denildi.

Açıklamada, sözkonusu haberler “yalan ve yanlış” diye nitelenerek, ilgili gazetenin aynı sayfa ve aynı ebatlarda özür dilememesi halinde 3 gün içinde gazete yöneticilerine yönelik hukuki sürecin başlatılacağı kaydedildi.

“Aynı basın kuruluşunun kendi maddi çıkarları uğruna  devletimizin önemli bir birimi hakkında yapmış olduğu haberleri basın özgürlüğü adı altına sığınarak yapması ise son derece manidardır” denilen açıklamada, “Basın etik kurallarına uymayan bu basın kuruluşunun araştırmadan haber yapması bizleri üzmüştür” denildi.

Açıklamada, Türkiye Milli Piyangoları’ndan da örnek verilerek, “Türkiye’de Milli Piyangolarda uygulanan sistem devirsizdir. Yani büyük ikramiye satılan bilete çıkmaz ise, bizde olduğu gibi yarısı bir sonraki ayın büyük ikramiyesine devretmez ve tamamı hazineye kalır. Oysa biz halkımızdan aldığımızı yine halkımıza vermekteyiz” denildi.

Halkın devlet piyangolarına güvenine rakamlarla yer verilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Örneğin son yılbaşı çekilişinde 100 bin adet bilet bastık ve bu biletlerin tamamı Kıbrıs Türk halkı tarafından satın alındı. Büyük ikramiye olarak bir kişiye 500 Bin TL verdik. Toplamda ise 920 bin 500 TL ikramiye dağıttık. İşte bu rakamlar bile halkımızın bize duyduğu güveni gösterir.”

Yazıla açıklamada, Devlet Piyangoları’nın her 21 günde ve özel günlerde çekiliş gerçekleştirdiğine işaret edilerek, çekiliş sonucunda Kıbrıs Türk halkına dağıtılan büyük ikramiyeler yanında spora ve ülke gençliğine katkı sağlandığı belirtildi.

Açıklamada, Devlet Piyangoları’nın 2009 yılından 2011 yılına kadar  toplam 6 trilyon 728 bin 950 TL  ikramiye dağıttığı da kaydedildi.

Bu haber toplam 1920 defa okunmuştur
23 Mart İkramiyesi 200 Bin TL Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans